29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: inauguracja roku bł. Salomei

Ocena: 0
675

– Bł. Salomea uczy nas, że głos serca, które jest spragnione Boga, można usłyszeć zawsze i wszędzie, także dziś, wśród otaczającego nas zgiełku i zamętu – mówił bp Damian Muskus OFM, który w kościele św. Andrzeja Apostoła w Krakowie przewodniczył Mszy św. inaugurującej obchody Roku Jubileuszowego pierwszej polskiej klaryski. Mija 750 lat od śmierci księżnej, która wyrzekła się korony, by poświęcić życie na wyłączną służbę Bogu.

fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Do rozpoczęcia jubileuszu krakowskie klaryski przygotowywały się przez nowennę z uczczeniem relikwii bł. Salomei. W niedzielę, wraz ze swoją ksienią m. Joanną Długą, siostry wzięły udział w Mszy św. otwierającej jubileusz, której przewodniczył bp Damian Muskus. W homilii hierarcha mówił, że choć życie błogosławionej upływało w odległych dla nas czasach i skrajnie odmiennych warunkach, warto wsłuchać się w jej głos sprzed ośmiu wieków.

Przypomniał historyczne przekazy, z których wynika, że królewskie dwory, polityczne intrygi i wystawne życie nigdy nie było pragnieniem pobożnej Piastówny. – Urodzona w książęcym rodzie, musiała jednak podjąć obowiązki stanu. Ani jednak małżeństwo z węgierskim królewiczem, ani zabawy i uczty na dworze, nie przeszkodziły jej w dochowaniu wierności ewangelicznym wartościom, do których tęskniła od dzieciństwa – mówił krakowski biskup pomocniczy.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na fascynację Salomei franciszkańskimi ideałami ubóstwa, prostoty i radości, która zrodziła w niej pragnienie życia według rad ewangelicznych. Mogła je zrealizować po śmierci męża, kiedy to stała się pierwszą polską klaryską w konwencie utworzonym na ojczystej ziemi.

– Czy odnalazła swój skarb? Koronę księżnej zamieniła na zakonny welon, gwar dworu na wieczne milczenie, a światowe życie – na zamknięcie w surowych murach klasztoru. Była jednak szczęśliwa, bo nareszcie mogła żyć i oddychać jedynie Bogiem – podkreślał bp Muskus.

Nawiązując do przechowywanego w krakowskim klasztorze obrazu Salomei ochraniającej siostry swoim zakonnym płaszczem, franciszkański biskup przypomniał o jej opiece nad tutejszą wspólnotą sióstr. Namawiał także do refleksji nad tym, kim byśmy byli bez cichej obecności krakowskich klarysek za murami, które mieszkańcy Krakowa i turyści codziennie mijają w zabieganiu.

– Rozpoczynając jubileuszowe obchody 750-lecia śmierci bł Salomei, pragnę wam życzyć, drogie siostry, byście w chwilach trudnych doświadczeń pamiętały o jej płaszczu, który chroni was przed złem – mówił na zakończenie bp Muskus.

Bł. Salomea Piastówna (1211 lub 1212 - 1268) była księżniczką, która odrzuciła koronę królewską i wybrała ubóstwo idąc śladem św. Franciszka i św. Klary. Odkryła, że na Miłość odpowiada się miłością: całkowitą, pełną oddania i rezygnacji z siebie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter