W kolejną rocznicę śmierci Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w Krakowie odprawiona zostanie Msza św. w intencji jego rychłej beatyfikacji. Ks. Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu w Niemczech. Był założycielem licznych inicjatyw odnowy Kościoła, m.in. Ruchu Światło-Życie.
– To, co robił ks. Franciszek, jest dalej aktualne. Jego wizja Kościoła, oparta na myśli Soboru Watykańskiego II, to przestrzeń działania ludzi świeckich, żywo zaangażowanych i włączających się w liczne posługi – przekonuje ks. Michał Leśniak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. – To czego nas uczył, jest dalej do zrobienia – dodaje.
Na Mszę zapraszają członkowie Ruchu Światło-Życie i Służby Liturgicznej archidiecezji krakowskiej do kościoła św. Józefa na os. Kalinowym. Homilię wygłosi proboszcz parafii ks. Adam Podbiera, który spotkał ks. Blachnickiego jako animator Ruchu Światło-Życie. Wspólnota oazowa przy tej świątyni liczy ok. 80 osób, które włączą się w posługi liturgiczne i oprawę muzyczną uroczystości.
Jak mówi ks. Leśniak, Msze i spotkania tego typu mają przybliżać współczesnym oazowiczom postać ks. Blachnickiego oraz są wyrazem troski Ruchu o jego beatyfikację.
– Serdecznie zapraszam wszystkich, którym ks. Franciszek lub jego dzieła są bliskie. Mam przekonanie, że w dniu rocznicy Jego śmierci Pan Bóg będzie dla nas hojny w dary – mówi ks. Jacek Bernacik, moderator wspólnoty Ruchu Światło-Życie w parafii św. Józefa na os. Kalinowym.
Ks. Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu w Niemczech. Był założycielem licznych inicjatyw odnowy Kościoła, m.in.: Ruchu Światło-Życie, Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, czy Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu.
Proces beatyfikacyjny ks. Franciszka Blachnickiego na szczeblu diecezjalnym toczył się w latach 1995-2002. 30 września 2015 papież Franciszek wydał zgodę na promulgowanie dekretu o heroiczności jego cnót, dzięki czemu ks. Blachnickiemu przysługuje tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Do kontynuowania procesu beatyfikacyjnego potrzebny jest udokumentowany cud za jego przyczyną.