23 stycznia
czwartek
Ildefonsa, Rajmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: Trzej Królowie w retro samochodach

Ocena: 0
672

Już po raz siódmy 6 stycznia krakowskimi ulicami przejdą trzy Orszaki Trzech Króli, symbolizujące poszczególne kontynenty – azjatycki, europejski oraz afrykański. W tym roku prowadzący je monarchowie będą się poruszać specjalnymi pojazdami w stylu retro.

Jak wyjaśnił Robert Kowalski z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara, umieszczenie królów wyżej w odniesieniu do reszty orszaku spowoduje, że będą oni bardziej widoczni. – To wielkie świętowanie przy śpiewie kolęd! Przestrzeń do tego, by wyrazić naszą chrześcijańską radość z objawienia się Pana Boga nam, maluczkim! Do tej naszej radości zapraszamy wszystkich, bez względu na wiarę i głoszony światopogląd – zachęcił do udziału w krakowskim orszaku.

Orszak Trzech Króli tradycyjnie wyruszy z trzech punktów miasta. Każda część orszaku będzie prowadzona przez innego króla z charakterystycznymi dla niego barwami chorągwi. Najstarszą trasą z Wawelu przejdzie orszak czerwony, europejski. Po Mszy świętej w katedrze wawelskiej, która rozpocznie się o godz. 10:00, prowadzącego pochód króla powita kard. Stanisław Dziwisz. Potem wspólnie z mieszkańcami i turystami oraz towarzyszącym śpiewem Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, udadzą się za gwiazdą do Stajenki.

Orszak zielony, symbolizujący kontynent azjatycki, zbierze się na Placu Sikorskiego o godz. 11:00 – chętni mogą wziąć udział we Mszach świętych w kościele sercanek lub w kolegiacie św. Anny (godz. 10.00). Wśród pielgrzymów będzie harcował Lajkonik. Z kolei orszak afrykański, niebieski, wyruszy z Placu Matejki – poprzedzi go Msza święta w kościele św. Floriana o godz. 9:30.

Wszystkie pochody dotrą do Stajenki, która będzie usytuowana na Rynku Głównym. Monarchowie przejdą w asyście swoich dworów – rolę rycerzy i dwórek będą odtwarzać uczniowie krakowskich szkół, a straż orszaku ustanowią rodzice dzieci w przebraniach pasterzy. Na scenie, na której tradycyjnie będą żłóbek i Święta Rodzina, uczestnicy wraz z kard. Dziwiszem oddadzą pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu. Całość zwieńczy wspólne kolędowanie.

Tradycyjnie Orszak wesprze także Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, które od wielu lat pomaga wychodzić z bezdomności. Zebrane środki wspomogą utrzymanie tzw. mieszkań wspieranych, w których osoby i rodziny bezdomne uczą się samodzielności. Na potrzeby bezdomnych kwestować będą również stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Natomiast po orszaku Fundacja Kapucyni i Misje zaprasza do wspólnego wypicia kawy w klasztorze na ul. Loretańskiej – akcja wesprze afrykańskie misje zakonników.

Orszak Trzech Króli jest bezpośrednim nawiązaniem do zwyczaju wystawiania jasełek ulicznych. W marszu wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że przyjście Mesjasza 2 tys. lat temu wciąż ma znaczenie dla współczesnego człowieka. Hasło tegorocznej edycji Orszaku Trzech Króli to: „Pokój i Dobro”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 stycznia

Bogu zaufam, nie będę się lękał
Dziś w Kościele: czwartek, II tydzień zwykły, dzień powszedni
Czytania liturgiczne (rok A, II): 1 Sm 18,  6 9;  19, 1-7; Ps  56 (55), 2 -3. 9-10. 12-13; Mk 3,  7-12
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -