19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Królewski ingres

Ocena: 0
2603

Z udziałem najwyższych przedstawicieli państwa i Kościoła, w oprawie królewskich insygniów i otoczeniu świętych, odbył się 28 stycznia w wawelskiej katedrze ingres abp. Marka Jędraszewskiego.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Uroczystości rozpoczęły się przy Bramie Południowej, zwanej Królewską, gdzie na nowego metropolitę czekała kapituła katedralna i wierni. W katedrze abp Jędraszewski przyklęknął przed relikwiami św. Stanisława, krakowskiego biskupa i męczennika, po czym udał się na krótką modlitwę do kaplicy Najświętszego Sakramentu i do cudownego krucyfiksu – podarunku św. Królowej Jadwigi.

Ceremonii wprowadzenia nowego metropolity na urząd przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. – Katedra wawelska i Kościół krakowski zapisują dziś nową kartę swych długich dziejów – powiedział na początku obrzędów kard. Stanisław Dziwisz. Wspomniał św. Stanisława ze Szczepanowa, bł. Wincentego Kadłubka i św. Jana Pawła II, krakowskich biskupów, a zarazem wybitnych patriotów i gorliwych pasterzy. – Tobie to wszystko powierzył Ojciec Święty Franciszek. Ten Kościół otacza cię dziś modlitwą i życzliwością. Prosi cię, byś mu pomagał jeszcze bardziej otwierać na oścież drzwi Chrystusowi. Księże Arcybiskupie Marku, bądź błogosławiony! – mówił do swego następcy kard. Dziwisz.

Po odczytaniu bulli papieża Franciszka Sublimis inter sidera („Najjaśniejsza z gwiazd”) abp Jędraszewski otrzymał insygnia władzy biskupiej. Nałożył także racjonał – unikatowyny pas naramienny, wyhaftowany osobiście przez św. Jadwigę i ozdobiony perłami. Przywilej noszenia tego racjonału przysługuje jedynie zasiadającemu na krakowskiej stolicy biskupowi. Nowy metropolita otrzymał też przekazany przez kard. Dziwisza pastorał. Wyrazy szacunku i posłuszeństwa, tzw. homagium, złożyli nowemu pasterzowi biskupi pomocniczy archidiecezji krakowskiej, przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych, profesorowie uczelni wyższych i rodzina z dziećmi ubranymi w krakowskie stroje.

Mszę Świętą wraz z nowym metropolitą krakowskim koncelebrowało prawie stu kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy oraz wielu księży. Stolicę Apostolską reprezentował nuncjusz Pennacchio, były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski i były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko. Z Pragi przyjechał Prymas Czech kard. Dominik Duka OP. Wśród przedstawicieli Episkopatu Polski byli między innymi przewodniczący abp Stanisław Gądecki, prymas Wojciech Polak i pochodzący z archidiecezji krakowskiej kard. Kazimierz Nycz. W stallach kanonickich blisko ołtarza zasiedli prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, ministrowie, prezes PiS Jarosław Kaczyński, parlamentarzyści i krakowscy samorządowcy. Obecni byli także przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich.

„Oto liturgia dziejów. Czuwanie jest słowem Pana i słowem Ludu, które będziemy przyjmować ciągle na nowo. Godziny przechodzą w psalm nieustannych nawróceń” – tym cytatem z poematu „Myśląc Ojczyzna” Karola Wojtyły nowy metropolita rozpoczął homilię – i nowy rozdział tej liturgii w krakowskiej katedrze.

Mówił o czuwaniu Boga i człowieka. Czuwanie Chrystusa przyjęło kształt miłości, która kazała wydać mu życie za swoje owce. Bogurodzica Maryja zaś stała się wzorem czuwającego, a przez to modlącego się ludu. Jako wzór czuwania ludzkiego podał abp Jędraszewski przykłady wielkich patriotów, wieszczów i świętych: Jadwigę Królową, której czuwanie objawiło się w trosce o los prostego człowieka, a także o wykształcenie, poprzez fundację Uniwersytetu Jagiellońskiego, potrzebnych Polsce elit intelektualnych, s. Faustynę Kowalską, przez którą objawiło się przesłanie Bożego Miłosierdzia, brata Alberta Chmielowskiego, który odtrąconym, biednym, i bezdomnym przywracał rysy Chrystusa. Tymi, którzy uczyli nas szukać źródła mocy w czuwaniu, nazwał abp Jędraszewski Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, a także marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Władysława Sikorskiego, prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– Czuwaniem było życie św. Jana Pawła II Wielkiego. Jego „ja” było całkowicie wpisane w Chrystusa, Czuwał aż do końca, do chwili kiedy nie mogąc wypowiedzieć słów, błogosławił kreśląc dłonią znak krzyża – przypomniał abp Jędraszewski. – W świetle tego tak koniecznego zatroskania o zewnętrzny kształt naszej polskiej religijności z całą mocą powraca upomnienie kard. Wojtyły z poematu „Myśląc Ojczyzna”: „Obyśmy nie stracili sprzed oczu tej przejrzystości, z jaką przychodzą ku nam [dawne] wydarzenia. (…) Obyśmy nie rozszerzali wymiarów cienia. / Promień światła niechaj pada w serca i prześwietla mroki pokoleń”.

– Dla nas, znajdujących się u progu 2017 roku, znaczy to: odkrywać ciągle na nowo nieporównywalną z niczym innym naszą godność Bożych dzieci, które Pana Jezusa mają za Króla swych serc i sumień – podkreślił nowy metropolita krakowski. – Budować królestwo Chrystusa i bronić go w naszym narodzie, stać na straży tej duchowej tożsamości polskiego narodu, która swe korzenie znajduje w Mieszkowym chrzcie z 966 roku, zdecydowanie bronić każdego poczętego życia i ukazywać piękno chrześcijańskiego małżeństwa i rodziny. Znaczy to zwłaszcza: podkreślać rolę prawdy jako fundamentu autentycznego spotkania człowieka z drugim człowiekiem, fundamentu życia społecznego i politycznego. Oto nasze czuwanie – zwrócił się do biskupów, duchownych i świeckich archidiecezji krakowskiej.

Po odśpiewaniu uroczystego Te Deum abp Jędraszewski otrzymał życzenia od przedstawicieli duchowieństwa. – Abp Marek stał się entuzjastą i propagatorem myśli Jana Pawła II, w tym autentycznym wydaniu, którego źródłem jest pojęcie prawdy – powiedział kard. Grocholewski. Przypomniał o szczególnych relacjach łączących nowego metropolitę krakowskiego i świętego papieża: – Kiedy ks. Jędraszewski studiował filozofię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, mieszkał w Kolegium Polskim, gdzie zatrzymywał się też kard. Wojtyła. Kardynał interesował się szczególne ks. Markiem, rozmawiał z nim na temat studiów i jego pracy doktorskiej. Kiedy pracując w Kurii Rzymskiej przekazałem papieżowi Janowi Pawłowi II wydaną właśnie książkę ks. Marka „Filozofia i modlitwa”, papież chwycił mnie za ramię i powiedział: „Już tę książkę przeczytałem”. Życzę ci tego samego – zwrócił się abp. Jędraszewskiego – czego życzyłem św. Janowi Pawłowi II, kiedy został papieżem: byś miał odwagę realizować to, co rodzi się na modlitwie.

W imieniu polskich biskupów życzenia złożył abp Gądecki: – Będziesz odtąd – razem z pozostałymi biskupami w Polsce – dalej uczestniczył w walce z niebezpieczeństwami dla życia wiary, co jest naszym chlebem codziennym: z sekularyzmem, relatywizmem, libertynizmem, skrajnym indywidualizmem w materii wiary, z postprawdą i ze wszystkim, co sprzeciwia się Ewangelii. A cały twój wysiłek pasterski będzie zmierzał do budowania dojrzałej wiary twoich diecezjan, do budowania spójnej, harmonijnej, przemyślanej wiary każdego ochrzczonego człowieka – powiedział.

Wśród przemawiających był także bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy krakowski. – Przybyłeś do nas z Łodzi, tak jak św. Faustyna. Razem z tobą wypowiadamy: „Jezu, ufam Tobie”. Od dziś twoje zawołanie biskupie: „Poznać Chrystusa” (Scire Christum) jest naszym wspólnym programem życia wewnętrznego w kapłaństwie, w rodzinie, w apostolstwie.

Katedra wawelska nie pomieściła wszystkich pragnących wziąć udział w ingresie. Mimo mrozu kilkaset osób śledziło uroczystości na zewnątrz, za pomocą ustawionego na wzgórzu wawelskim telebimu. – Przyjechaliśmy specjalnie, bo to jest ważna historyczna chwila w życiu Kościoła. Wiążemy z tą nominacją głębokie nadzieje. Abp Jędraszewski to wielka postać. Jego kazania są bardzo przejrzystymi wskazaniami na przyszłość – uzasadnia swoją obecność Paweł Pytno z Będzina. – Mamy wielkie nadzieje na rzetelność abp. Jędraszewskiego, z której jest znany, a także na skuteczność w zdecydowanych rządach – mówią Agata i Włodzimierz Plesowie z Jaworzna.

Specjalnym pociągiem przyjechało na ingres około czterystu osób z Łodzi. – Chciałyśmy pożegnać naszego arcybiskupa. Dużo zrobił dla naszej archidiecezji; żal, że go z nami już nie będzie – mówią Alicja Grondas i Janina Baziak z Łodzi.

Kraków przyjmuje nowego metropolitę z wielkimi nadziejami: – To arcybiskup wielkiej wiary, delikatności i jednocześnie męstwa, co nie jest powszechnie spotykane. Jego inteligencja i mądrość są na obecne czasy bardzo potrzebne – mówi krakowianka Danuta Chuchla. Zresztą nie ona jedna nie kryje nadziei związanych z posługą pasterską abp. Jędraszewskiego dla Kościoła, Krakowa i Polski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter