18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krystaliczny świadek

Ocena: 0
1195

W większości publikacji typu wywiad-rzeka mamy do czynienia z rozlewiskiem. Poruszone tematy tracą wyrazistość, a czytelnik ma poczucie, że to samo, co mówi bohater książki, mógłby powiedzieć bezrobotny polityk, medialny noblista lub europejski purpurat.

Kardynał Robert Sarah nie popada w pokusę, by na zadawane pytania odpowiadać pod publiczkę. W rozmytym świecie politycznej poprawności zdecydowanie świadczy o Jezusie.

W książce śledzimy jego życie od dzieciństwa: urodzony w 1945 r. w Gwinei jedyny syn pobożnych rodziców, dobra katecheza, solidna formacja w seminarium. „Pierwszym powodem wyrzucenia z seminarium jest dwulicowość, drugim – dwulicowość, a trzecim – dwulicowość” – tego nauczył się młodziutki Robert Sarah od swego biskupa Tchidimbo. Nie wiedział wtedy, że w wieku 34 lat będzie jego następcą w diecezji Konakry. Czy bp Tchidimbo wyczuwał, jakie owoce przyniesie jego nauczanie na temat prawości życia w młodym sercu Roberta?

Kardynał Sarah to kapłan, który mówi tylko o Panu Bogu. Nie zadowala się analizami socjologicznymi, psychologicznymi lub kulturowymi – cennymi, ale tylko ludzkimi. Żywą wiarą oświeca takie fundamentalne tematy, jak obrona życia, niesprawiedliwości społeczne, napięcia kulturowe. Jest absolutnie przekonany, że najbardziej niepokojące zjawiska współczesnych czasów – nędza, przemoc, fanatyzm – są zepsutymi owocami masowej kultury libertyńskiej, która zrezygnowała z transcendentalnej wizji człowieka. Aby o tym opowiedzieć, kard. Sarah przedstawia wynikające z Ewangelii argumenty. Zanik Pana Boga prowadzi do eliminacji człowieka, czyli nie pozostaje nic – jak głosi tytuł książki.

„Czemu to służy, by miliony osób śledziły wpisy papieża na Twitterze, jeżeli nie zmieniają swego życia?” – pyta kardynał i odrzuca chrześcijaństwo jako opcję kulturową bez Boga żywego. Nie zgadza się z przemianą Kościoła w humanitarną instytucję głoszącą modne hasła politycznej poprawności. Jako prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odcina się od liturgii, której celem jest bratanie się wszystkich ze wszystkimi. Jej centrum musi być Pan Bóg. Prymat modlitwy wciąż przewija się w odpowiedziach kardynała.

Nicolasowi Diatowi należy się szacunek za dobrą pracę dziennikarską i usunięcie się w cień. Pytania są krótkie i dyskretne, czego nie zawsze można powiedzieć przy książkach tego typu. Czasami są one pisane bardziej przez dziennikarza, niż przez jego rozmówcę, czyli głównego bohatera. „Nie lękajcie się, dla Boga nie ma nic niemożliwego” – to przesłanie pozostaje w sercu po lekturze książki tego świadka wiary z Afryki.

 

Kardynał Robert Sarah i Nicolas Diat, „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze”, wstęp abp Henryk Hoser SAC, przekład Agnieszka Kuryś, Wydawnictwo Sióstr Loretanek, Warszawa 2016  

ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski
Idziemy nr 13 (547), 27 marca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter