2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. prałat Bronisław Piasecki - pierwsze pożegnanie (galeria)

Ocena: 0
1612

Nikt nas nie zwoływał a jest nas pełen kościół – powiedział nie kryjąc wzruszenia ksiądz prałat Tadeusz Sowa we wtorek 14 lipca podczas wtorkowej, wieczornej Mszy Świętej w  intencji zmarłego nagle w tym dniu ks.prałata Bronislawa Piaseckiego – bo zgromadzila nas tu potrzeba serca.

Fot. Barbara Sułek-Kowalska

Ksiądz prałat Bronisław Piasecki, ostatni sekretarz Prymasa Tysiąclecia, przez 37 lat był proboszczem i rezydentem parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Mszy Świętej przewodniczył proboszcz ks. prałat Robert Strzemieczny, a w prezbiterium zgromadzili się licznie kapłani z tej parafii i kapłani-przyjaciele, którzy przyszli modlić się za zmarłego.

Ta niesamowita cisza, jaka panuje wśród nas, jest jednak wielkim krzykiem, wielkim wołaniem wdzięczności za wszystko, co ksiądz prałat tutaj zrobił  dla nas i wśród nas

– powiedział ks. Sowa przypominając niezwykłą otwartość zmarłego kapłana na inicjatywy parafian i „przyjaciół Zbawiciela”. Bo to właśnie ks. Piasecki wprowadził ten termin, aby budować więzi ze wszystkimi, którzy tak chętnie przychodzili do kościoła „w sercu miasta”, na skrzyżowaniu linii tramwajowych, kościoła – równolatka niemal pobliskiej Politechniki Warszawskiej.

Ksiądz Sowa przypomniał miłość prałata Piaseckiego do Matki Bożej w Cudownym Wizerunku „Zbawicielowym” i starania, aby to właśnie z rąk Jana Pawła II otrzymała - Ona i Dzieciątko – korony, co stało się 13 czerwca 1999 roku w Warszawie.

Od tamtej pory każdego 13. dnia miesiąca odprawiane było dziękczynienie za koronację, a modlitwa w kaplicy Matki Bożej - ze wszystkimi częściami Różańca - była nieodłącznym elementem codziennej liturgii.

Jeszcze trzynastego czerwca , w rocznicę, ksiądz prałat Piasecki prosił, abyśmy nigdy nie zapominali o tym dziękczynieniu, także po jego śmierci.

– mówiła przejęta pani Halinka.

W kazaniu ksiądz Sowa mówił o nieustannych staraniach księdza prałata Piaseckiego o stan materialny świątyni, jednej z najpiękniejszych w stolicy. Podkreślił wielość inicjatyw – zwłaszcza tych, którym sprzyjał ksiądz Bronisław jeszcze od czasu stanu wojennego, kiedy objął parafię. Przypomniał posługę konfesjonału, z której zasłynął kościół.

W kościele i w parafii ksiądz prałat Bronisław Piasecki zawsze jest i będzie obecny w swoich inicjatywach i pomysłach, którymi żyjemy

– podkreślił ks. prałat Tadeusz Sowa.

Więcej o śp. ks. prałacie Bronisławie Piaseckim, ostatnim sekretarzu Prymasa Tysiąclecia,
słynnym proboszczu parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie:
+ Zmarł ks. prałat Bronisław Piasecki
+ Ks. Piasecki wspomina Prymasa Tysiąclecia

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter