19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Jerzy patronem "Solidarności"

Ocena: 0
1295
Powstaniu "Solidarności" towarzyszyła miłość ojczyzny i chrześcijańska nadzieja, że przyjdzie Polska sprawiedliwa. "Solidarność" nie zwinęła sztandarów, choć nie raz jej tego życzono. Jej służba ojczyźnie trwa – podkreślił abp Sławoj Leszek Głódź w homilii podczas uroczystej Mszy Św. w bazylice św. Brygidy z okazji 34. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność". Uroczystą Eucharystię w kościele św. Brygidy w Gdańsku koncelebrowali pod jego przewodnictwem kapelani „Solidarności” wraz z abp. Tadeuszem Gocłowskim, biskupem seniorem. Na początku uroczystości wprowadzone zostały do świątyni relikwie św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a metropolita gdański odczytał przygotowany z upoważnienia papieża Franciszka historyczny dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanawiający bł. ks. Jerzego Popiełuszkę patronem NSZZ „Solidarność”. Decyzja zapadła w Watykanie 25 sierpnia, cztery lata od złożenia prośby przez Krajowy Zjazd Delegatów „S”. Wręczenie dekretu przewodniczącemu Komisji Krajowej „S” zostało przyjęte wielką owacją.

W Mszy Św. uczestniczyli m.in. b. prezydent Lech Wałęsa z małżonką, b. premier Hanna Suchocka, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego (w tym ambasadorzy USA i Portugalii), wszyscy dotychczasowi szefowie związku, kombatanci II wojny światowej, mieszkańcy Trójmiasta i związkowcy z całej Polski.

Abp Głódź rozpoczął homilię od przypomnienia, że centrum zwycięskiego sierpniowego buntu w 1980 r. była właśnie kościół św. Brygidy, skąd słowa umocnienia i nadziei niósł strajkującym jego proboszcz ks. Henryk Jankowski. – „Solidarność” już na początku swojej drogi stała się mocnym spoiwem, które poczęło scalać wspólnotę polskiego narodu, wtedy często celowo atomizowaną, dzieloną, konfliktowaną wedle cynicznej zasady ‘dziel i rządź’ – mówił metropolita gdański. Narodzeniu Solidarności towarzyszyło poczucie, że wspólnota ludzi pracy staje się gospodarzem ojczyzny.

– Nie uwierał już gorset duchowego zniewolenia. Nastąpił czas powrotu do świętych znaków ojczyzny, likwidowania białych plam historii i tego, co było tak ważne i charakterystyczne – wspólnotowego manifestowania związków z Chrystusem i Kościołem, z wiarą świętą, chrześcijańskim obyczajem i tradycją naszego narodu.

Abp Głódź zaznaczył, że przez 34 lata „Solidarność” przeszła bardzo długą i burzliwą drogę: represje stanu wojennego i trud funkcjonowania w podziemiu, ale także wewnętrzne spory i podziały, związane z kierunkiem drogi obranej przez przywódców. Był czas Okrągłego Stołu i nowej rzeczywistości politycznej, w tym zderzenia z liberalnym systemem gospodarczym. Dziś „Solidarność” realizuje powzięte 34 lata temu postanowienia, kontynuuje swój etos. Abp Głódź dokonał też poświęcenia nowych elementów wystroju bazyliki – płaskorzeźb przedstawiających sceny ze Stoczni Gdańskiej z 1980 roku.

KAI
fot. PAP/Adam Warżawa
Idziemy nr 36 (468), 7 września 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter