15 października
wtorek
Jadwigi, Teresy, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Piotr Skarga w Markach

Ocena: 0
2837
W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w kościele św. Izydora w Markach ks. prałat Zygmunt Wirkowski przewodniczył Mszy świętej za Ojczyznę.
20130505 21:42 Jacek Kalinowski
fot. Jacek Kalinowski

Homilię wygłosił ks. Łukasz Lach. Omówił rolę Matki Bożej w historii narodu polskiego. – Maryja jest służebnicą pokoju. Królowanie Maryi w naszych rodzinach to królowanie miłości. Maryja wzywa nas do modlitwy o miłosierdzie dla narodów. Kto Maryję zaprasza do swojej Ojczyzny, będzie człowiekiem wiary, a słowa "Bóg, Honor Ojczyzna" nie będą tylko słowami – mówił ks. Lach.

W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Januszem Werczyńskim, poczty sztandarowe, delegacje kombatantów, nauczyciele i uczniowie mareckich szkół.

Po zakończeniu Mszy świętej aktor i wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Jan Krzysztof Szczygieł wcielił się w postać ks. Piotra Skargi i z kościelnej ambony wygłosił monodram, na który złożyły się wybrane fragmenty wzywające do pokuty i nawrócenia Korony Polskiej i jej obywateli oraz fragmenty Kazania Wtórego autorstwa tego XVI-wiecznego jezuity i kaznodziei.

Rok 2012 był poświęcony ks. Piotrowi Skardze. Obecnie trwają starania o rozpoczęcie jego procesu beatyfikacyjnego. Znamienne jak wielu słuchaczy jego tekstów dostrzega aktualność treści liczących sobie ok. 400 lat.

Oprawę muzyczną podczas występu zapewniło trio: Ewa Wacławczyk – skrzypce, Maria Owczarek – klarnet i Kamil Staszowski – organy. Wykonano m.in. utwory Bacha i Haendla. Miejscowi księża zachęcają do odwiedzania nowopowstającej parafialnej strony internetowej: www.izydormarki.pl.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -