25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. prof. Starowieyski otrzyma honorowy doktorat PWTW

Ocena: 0
884

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie postanowił wyróżnić ks. prof. Marka Starowieyskiego tytułem doktor honoris causa. Uroczystość odbędzie się we wtorek, 12 grudnia, w budynku Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie. 80-letni kapłan należy do grona najwybitniejszych polskich patrologów.

fot. CC BY-SA 4.0

Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie postanowił docenić ogromny dorobek naukowy ks. prof. Marka Starowieyskiego. Doktorat honoris causa jest również formą podziękowania kapłanowi za wkład w formację księży w warszawskim seminarium duchownym i naukę w Polsce.

W uzasadnieniu podkreślono, że ks. prof. Starowieyski to pasjonat patrologii, który stworzył jedyną w Europie Wschodniej bibliotekę patrystyczną przy stołecznym seminarium. Jak zauważono, w środowisku patrologów kapłan uważany jest za mentora, a nawet ojca patrologii.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie ks. prof. Markowi Starowieyskiemu odbędzie się 12 grudnia w Centralnej Bibliotece Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Laudację wygłosi ks. ks. prof. Waldemar Turek z Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum w Rzymie. Głos zabierze także sam laureat, ale również kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Początek uroczystości o godz. 17.00

Ks. Marek Starowieyski (ur. 1937) jest wybitnym patrologiem i historykiem, specjalistą w dziedzinie literatury wczesnochrześcijańskiej.

Był profesorem patrologii, łaciny i greki w Wyższym Seminarium Metropolitalnym w Warszawie, przez kilka lat pracował w watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Redaktor serii „Źródła monastyczne” (38 tomów) i „Ojcowie żywi” (17 tomów). Opublikował m.in. „Słownik wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa” (współaut.), dwutomowe „Apokryfy Nowego Testamentu”, „Duchowość starożytnego monastycyzmu”, „Tradycje biblijne. Biblia w kulturze europejskiej”, czy „Khalil Gibran i jego „Prorok”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter