29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Suchodolski: W centrum misji Franciszka pozostaje zwykły człowiek

Ocena: 0
607

Gdy wielu komentatorów uważa dziś, że Franciszek przesuwa środek Kościoła daleko poza Europę i dokonuje wielkiej rewolucji struktur, z moich spostrzeżeń wynika, że dla niego centrum misji pozostaje po prostu zwykły człowiek, a najważniejszą rewolucją jest nawrócenie pastoralne – uważa ks. Grzegorz Suchodolski. Z okazji przypadającej 13 marca 5. rocznicy pontyfikatu Franciszka, KAI przygotowała sondę pt. "Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół?"

fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT

Publikujemy komentarz ks. Grzegorza Suchodolskiego:

Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół?

Osobiście na pięcioletni pontyfikat papieża Franciszka patrzę najbardziej przez pryzmat współpracy przy Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro oraz Krakowie.

Pierwszym obrazem, który zaskoczył mnie w Rio było wymuszenie na organizatorach, aby trasa przejazdu z lotniska nie wiodła dalekimi pustymi arteriami, ale przez zatłoczone i pełne mieszkańców ulice centrum. Efekt mogliśmy oglądać wszyscy: papieskie auto już w pierwszym dniu wizyty stanęło w korku w samym centrum miasta pomiędzy innymi samochodami i autobusami, a ludzie mogli oglądać papieża dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Pierwszym pytaniem, jakie usłyszałem od niego na miesiąc przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie było: „czy masz czas na sen?”. Nie pytał czy wszystko gotowe, jaki będzie scenariusz, czy będzie dużo ludzi. Pytał o rzecz tak prostą i banalną, jakby chciał powiedzieć, że w tym momencie to nie cały świat jest ważny, ale tylko ta osoba, która przed nim stoi.

Pierwszą młodą osobą, którą na oczach całego świata doprosił do siebie podczas ŚDM w Krakowie, nie byli młodzi w papamobile, z którymi przeszedł przez bramę miłosierdzia czy zjadł obiad w prywatnej rezydencji biskupa krakowskiego, ale Maciej Cieśla – młody polski wolontariusz, który ze względu na chorobę nowotworową nie doczekał tych pięknych dni, mimo że tyle serca i talentów włożył wcześniej w ich przygotowanie. W oknie papieskim – i w sercu papieża – jest miejsce dla wszystkich, którzy są wielcy przez służbę.

Te banalne w zasadzie sprawy pokazują istotny sposób postrzegania "Franciszkowego" świata i człowieka. Rzeczy wielkie o tyle są ważne, o ile wpisują się w codzienność, nie burzą zwykłego porządku i nie rujnują porządku natury. I gdy wielu komentatorów uważa dziś, że Franciszek przesuwa środek Kościoła daleko poza Europę i dokonuje wielkiej rewolucji struktur, z moich spostrzeżeń wynika, że dla niego centrum misji pozostaje po prostu zwykły człowiek, a najważniejszą rewolucją jest nawrócenie pastoralne. Stąd w „pierwszej drużynie” Franciszka grają nie tyle starzy kościelni „urzędnicy”, ale raczej ci, którzy nie boją się świata, mają odwagę zejść z kanapy i iść, bez obawy, aby służyć.

***

Ks. Grzegorz Suchodolski – wieloletni dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM przy Konferencji Episkopatu Polski. Sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Obecnie proboszcz parafii katedralnej w Siedlcach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter