28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Księżowskie paragrafy

Ocena: 0
10651

Czym różni się kara suspensy od interdyktu czy ekskomuniki?

Ekskomunika jest najcięższą karą w Kościele: wyłączeniem ze wspólnoty z wiernymi. Ekskomunikowany duchowny ma zakaz przyjmowania i sprawowania sakramentów, sprawowania Mszy Świętej i jakichkolwiek innych obrzędów kultu; zakaz sprawowania sakramentów i przyjmowania sakramentów, zakaz sprawowania kościelnych urzędów, podejmowania posługi, w ogóle jakichkolwiek innych zadań. Duchowni i świeccy mogą być ekskomunikowani np. za stosowanie przymusu fizycznego wobec papieża; jednocześnie w tej sytuacji duchowny zaciąga karę suspensy. Kapłan może być także ekskomunikowany za usiłowanie rozgrzeszenia wspólnika przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu: „Nie cudzołóż”. Ekskomunikowana może być także osoba świecka, np. matka czy lekarz za wykonanie aborcji, osoba namawiająca do aborcji.

Sakrament kapłaństwa
nie czyni księdza osobą bez grzechu.

Interdykt to ekskomunika częściowa; dotyczy także osób świeckich. Osoba jej podlegająca, w przeciwieństwie do ekskomuniki, pozostaje we wspólnocie, przy czym pozbawiona jest uczestnictwa w Eucharystii i innych obrzędach kultu, wykonywania czynności liturgicznych i przyjmowania sakramentów. Interdyktowi podlega osoba, która np. stosuje przymus fizyczny wobec biskupa czy wzbudza publicznie niechęć lub nienawiść względem Stolicy Apostolskiej albo ordynariusza. Interdyktowi podlega zakonnik po ślubach wieczystych, który nie jest duchownym, a usiłuje zawrzeć małżeństwo, choćby tylko cywilne.

Suspensa przewidziana jest tylko dla duchownych. Kara ta ma charakter poprawczy. Warto zwrócić uwagę, że nie pozbawia ona jednak możliwości przyjmowania sakramentów świętych.

 

Dlaczego Kodeks prawa kanonicznego wprowadza stopniowanie suspensy i wymienia drugi jej rodzaj?

Zróżnicowanie kar związane jest z wagą przestępstw. Kara suspensy latae sententiae, czyli kara, którą zaciąga duchowny w momencie popełnienia danego czynu, wskazuje, że dotyczy ona najcięższej materii i dlatego jest karą zawsze bardzo surową. Natomiast kara suspensy ferendae sententiae może być wymierzona jedynie za przestępstwo publiczne, w przeciwieństwie do kar latae sententiae. Należą do nich: przestępstwo symonii, solicytacji oraz fałszywego doniesienia o solicytacji, a także konkubinat czy trwanie w innym grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu. Te winy muszą być ujawnione i dowiedzione, a wtedy karę wymierza duchownemu ordynariusz. Przestępstwo symonii, mówiąc językiem potocznym, dotyczy kupczenia.

 

Czym można kupczyć w Kościele?

Godnościami, tytułami, stanowiskami, urzędami – w zamian za spodziewane dobra materialne. Kupczenie sakramentami może dotyczyć wielu świętych posług. Nie wolno modlić się w niegodziwej intencji, np. za to, aby szefa w pracy spotkała choroba czy inne nieszczęście, bo nie podniósł wynagrodzenia czy wręczył wypowiedzenie. Niedozwolone jest składanie podpisu na zaświadczeniu o spowiedzi bez spowiadania się penitenta, w zamian za dobra materialne czy po znajomości. Podobnie dopuszczanie do sakramentu bierzmowania nie może być uzależnione od korzyści majątkowej, a pomoc w przygotowaniu do sakramentu małżeństwa – uwarunkowana od załatwienia jakiegoś interesu czy otrzymania prezentu.

 

Czy poza przypadkami omówionymi w Kodeksie prawa kanonicznego z 1983 r. mamy inne, w których nakładana jest kara suspensy?

Za pontyfikatu Jana Pawła II i Benedykta XVI zostały wprowadzone nowe uregulowania dotyczące przestępstw popełnianych przez duchownych odnośnie do nieletnich, jak molestowanie seksualne. W myśl aktualnie obowiązującego prawa kanonicznego, przestępstwem będzie jakiekolwiek wykroczenie przeciwko szóstemu przykazaniu dokonane przez duchownego z osobą, która nie ukończyła 18. roku życia. Takie przestępstwa zasługują na najsurowsze konsekwencje, nie wyłączając usunięcia ze stanu duchownego.

 

Na jak długo nakładana jest suspensa, ekskomunika, interdykt?

Kiedy kapłan się poprawi, ordynariusz może zwolnić z wymienionej kary. Wpływ na długość trwania dyspensy czy interdyktu w dużej mierze ma winowajca. Jeśli się nie poprawi, może być nawet wydalony ze stanu kapłańskiego. Ekskomunika, jeśli jest zarezerwowana dla Stolicy Apostolskiej, obowiązuje do czasu, kiedy jest przez nią zdjęta. O zwolnienie z kary powinien wystąpić duchowny, który żałuje przestępstwa oraz naprawił szkodę i zgorszenie.


Ks. dr Adam Jaczewski (1973) – kapłan archidiecezji warszawskiej (święcenia kapłańskie w 1998 r.). Uzyskał tytuł doktora teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym UKSW w 2009 r. oraz magistra prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w 2016 r.; obecnie jest doktorantem tegoż wydziału.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter