18 kwietnia
niedziela
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kto potrzebuje ewangelizacji?

Ocena: 0
520

Częściej niż Afrykę czy Azję wskazuje się dziś Europę, także Polskę, w kolejce do Nowej Ewangelizacji. Czym właściwie jest to wyzwanie?

fot. Irena Świerdzewska

O. Krzysztof Czerwionka ze Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego swoje nawrócenie przeżył w wieku siedemnastu lat. – Urodziłem się w rodzinie katolickiej, chodziłem do kościoła, ale zawsze siadałem na końcu, żeby jak najszybciej wyjść. Podczas rekolekcji doświadczyłem, że Bóg jest namacalnie obecny, jest blisko mnie i mnie kocha. Nie pamiętam dziś słów, które mnie poruszyły. Doświadczenie było tak mocne, że zostałem w kościele, by go nie utracić. Kiedy wyszedłem, zacząłem się modlić na osobności, płakałem z radości, że Bóg jest mi tak bliski. Bóg dał mi tyle sił, że mogłem przepracowywać moje dotychczasowe życie, ze słabościami, nawykami – mówi w swoim świadectwie o. Krzysztof. W Ruchu Światło-Życie odkrył, że ma powołanie do kapłaństwa. – Miałem wtedy poczucie, że trzeba szukać nowego doświadczenia, nowego sposobu przekazywania Ewangelii ludziom już ochrzczonym.

O. Krzysztof założył charyzmatyczną wspólnotę Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea”. Od dziesięciu lat jest też dyrektorem biura krajowego Szkoły Ewangelizacji św. Andrzeja (SESA Polska). – Mamy w Polsce 63 szkoły św. Andrzeja, założone na wzór utworzonej w Meksyku przez świeckiego ewangelizatora Jose Prado Floresa. Rocznie organizujemy kilkaset kursów, w których uczestniczy do 20 tys. ludzi. Na przykład kurs biblijny „Emaus” uczy, jak zakochać się w Jezusie, kurs „Jan” uczy, co znaczy być uczniem Jezusa, kurs „Paweł” – jak ewangelizować innych. Ważna jest zmiana języka przekazu: musi on być dostępny, mamy wychodzić na spotkanie człowieka tam, gdzie on jest – mówi o. Krzysztof Czerwionka.

 


W POSZUKIWANIU ZAPAŁU

O nowym zapale w głoszeniu Ewangelii mówili kolejni papieże: Paweł VI, Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Choć nie zawsze pojawiał się termin „nowa ewangelizacja”, to pierwotnie chodziło o dotarcie z Ewangelią do tych, którzy zostali ochrzczeni, ale ich wiara osłabła. Benedykt XVI powołał Radę ds. Nowej Ewangelizacji, a w 2012 r. zwołał synod biskupów, który zajął się tematem nowej ewangelizacji. Na początku mówiono „o tych, którzy zostali ochrzczeni, przyjęli sakramenty i z różnych powodów odeszli”, jednak na zakończenie wyodrębniono trzech „adresatów” nowej ewangelizacji: nie znających Zbawiciela, ochrzczonych osłabłych w wierze oraz wiernych aktywnie uczestniczących w życiu Kościoła.

Przy Konferencji Episkopatu Polski w 2011 r. powołany został Zespół ds. Nowej Ewangelizacji, któremu przewodniczy metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Skupia on zespoły odpowiedzialne za nową ewangelizację we wspólnotach formacyjnych w całej Polsce: Ruchu Światło-Życie, Odnowie w Duchu Świętym, Wspólnocie Chemin Neuf, Wspólnocie Galilea, na Kursach Alpha. W jego prace włącza się także wiele instytucji i ośrodków: Katedra Nowej Ewangelizacji na wrocławskim Wydziale Teologicznym, Szkoła Nowej Ewangelizacji i Szkoła Ewangelizacji św. Andrzeja.

– Zespół KEP zintegrował środowisko nowej ewangelizacji, przygotowaliśmy bazy wspólnot. Konkretnym owocem jest dwuletnia Ogólnopolska Szkoła Ewangelizacji – mówi Marek Filar, członek Centralnej Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie. Zespół organizuje co dwa lata kongresy, które oceniają, co jest wyzwaniem nowej ewangelizacji w określonych środowiskach. Z inicjatywy świeckiego ewangelizatora Andrzeja Sionka powstało Ogólnopolskie Forum Współpracy Wspólnot z Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Nie jest to nowa struktura, ale przestrzeń wzajemnego umocnienia i wymiany doświadczeń.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 18 kwietnia

III Niedziela Wielkanocna
Sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!»
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 24,35-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Gdzie szukasz Jezusa? (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter