29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kto potrzebuje ewangelizacji?

Ocena: 0
1484

 

Katedra Nowej Ewangelizacji powstała na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu po powołaniu w Watykanie Rady ds. Nowej Ewangelizacji. – Zajmujemy się obszarem badawczym, z przełożeniem teorii na praktykę, jak można ożywić przekazywanie Ewangelii np. przez taniec, przez sferę sztuki związaną z pantomimą. Chodzi także o nowe spojrzenie na sprawy duszpasterskie, np. jak można lepiej przygotować kandydatów do sakramentu małżeństwa – mówi ks. Bogusław Drożdż, kierownik Katedry Nowej Ewangelizacji.

 


SZERSZE SPOJRZENIE

– W Kościele w Polsce powszechne jest katechizowanie tych, którzy nie weszli jeszcze w kontakt, w relację z Jezusem. W naszej wspólnocie dajemy świadectwo przez kerygmat – głoszenie Chrystusa Zmartwychwstałego, by nastąpiła decyzja o życiu wiarą i nawróceniu, potem powinno być miejsce na katechezę, a następnie służbę – dzieli się doświadczeniem Marek Filar, członek Centralnej Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie. – W nowej ewangelizacji istotne jest stworzenie warsztatu do profesjonalnego głoszenia Ewangelii, nie może być miejsca na bylejakość. Kiedyś wystarczyła gitara, prosta pantomima. Dziś, jeśli ma istnieć zespół, to powinien być on profesjonalny; jeśli ktoś głosi Ewangelię, to powinien przejść odpowiednie kursy, by świadectwo było skuteczne – ocenia.

Centralna Diakonia Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie prowadzi warsztaty dla osób odpowiedzialnych za diecezjalne diakonie ewangelizacji. – Wychodzimy naprzeciw tego, co mówi w danej sprawie nauczanie Kościoła, co mówi papież. Ewangelia nie może być oderwana od rzeczywistości, mówimy również o budowaniu więzi z mężem, żoną, problemach wychowawczych. Nowa ewangelizacja zawiera szeroki wachlarz przekazu. Jako diakonia zaproponowaliśmy księżom proboszczom zajęcie się w parafiach formacją rodziców dzieci pierwszokomunijnych i młodzieży bierzmowanej. Zaprosiliśmy dorosłych na cykl kilku wieczornych spotkań – mówi Marek Filar.

Kursy Alpha cieszą się powodzeniem wśród osób zagubionych w wierze. W Polsce zagościły przed ponad dwudziestu laty. – Przed pandemią gromadziły ok. 30 tys. osób rocznie, dobrze rozwijały się wśród osób osadzonych w więzieniach – mówi Antoni Tompolski, dyrektor Krajowego Biura Alpha Polska. – Staramy się, by ten, kto do nas przychodzi, poczuł się jak w domu i jak ktoś wyjątkowy. Czasami kapłani częstują herbatą i kawą. Przez kursy przybliżamy radośniejszą stronę Kościoła. Doprowadzamy do spowiedzi, Eucharystii, oddania życia Chrystusowi – mówi Antoni Tompolski.

Obok działających od lat wspólnot powstają lokalnie nowe grupy. Przykładem jest wspólnota Hesed, działająca od czterech lat przy parafii św. Andrzeja Boboli w Gdyni. – Chcieliśmy docierać z Ewangelią do naszych rówieśników. Młodzi ludzie tęsknią za relacjami, duże akcje ich nie zainteresują. Dlatego proponujemy w szkole, na uczelniach wchodzenie w relacje 1:1, taką naturalną drogą. Na przykład trzy koleżanki wynajmujące pokój znalazły czwartą lokatorkę, która była osobą niewierzącą. Po roku ta złożyła świadectwo jako osoba, która odkryła wartość Eucharystii. Docieramy do rówieśników także przez media społecznościowe. Oni sami pytają, skąd mamy taki entuzjazm. Zapraszamy ich potem na spotkania, na których głosimy kerygmat, dzielimy się świadectwami – mówi Tymoteusz Filar, inicjator wspólnoty. 25-osobową grupą opiekuje się miejscowy kapłan.

Papież Franciszek w adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” przestrzega przed stagnacją, zamknięciem się w schematach, zwracając uwagę na potrzebę pastoralnej odnowy: nie można już tylko czekać, aż ludzie przyjdą, trzeba ich aktywnie poszukiwać, wychodzić na „egzystencjalne peryferie” dzisiejszego świata. Żyjemy dziś „nie tyle w epoce zmian, ile […] w sytuacji zmiany epoki”. Do tej zmiany musi się odnieść i Kościół – poprzez reformę struktur i sposobu swego działania. Odnowa jest niezbędnym elementem, a zmusza do tego wierność Ewangelii – zauważa papież Franciszek.

Bez nowej ewangelizacji trudno będzie przekazać skarb wiary kolejnym pokoleniom, a o jej jakości dziś będą świadczyć w przyszłości nasze parafie i kościoły.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter