25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kwiaty przy grobie Pańskim

Ocena: 0
13601

Tradycja urządzania grobów Pańskich przywędrowała do Polski w średniowieczu dzięki Zakonowi Rycerskiemu Grobu Bożego w Jerozolimie. Od tamtej pory jest ona ważnym elementem celebrowania Wielkanocy. Podobny zwyczaj przetrwał też w Austrii, Bawarii i na Węgrzech.

fot. Dariusz Racinowski

Groby Pańskie w naszych świątyniach budowane są na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W centrum zawsze ustawiona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, owinięta przezroczystym welonem na pamiątkę całunu, który spowijał ciało Chrystusa. Od średniowiecza umieszcza się w nich też figurę Jezusa. W wystroju grobu Pańskiego pojawia się także krzyż, korona cierniowa, świece.

W kolejnych epokach groby wyglądały bardzo różnie. Najskromniejsze budowano w średniowieczu, najbardziej okazałe, pełne przepychu, bogato zdobione – w baroku. W zależności o zawiłości historycznych groby Pańskie wzbogacane były o motywy nawiązujące do bieżącej sytuacji politycznej. Podczas zaborów, II wojny światowej, w PRL-u, szczególnie podczas stanu wojennego, pojawiały się symbole patriotyczne, narodowe i nawiązujące do czasu zniewolenia. Polacy stali się mistrzami w odczytywaniu aluzji, interpretowaniu symboli umieszczanych w grobach Pańskich.

Stałym elementem wystroju grobów Pańskich w Polsce są kwiaty, które stanowią uzupełnienie dekoracji. Wydaje się, że w doborze roślin ważna jest kolorystyka. Dominują fiolet, biel i czerwień. Symbolizują one żałobę, niewinność, krew i zmartwychwstanie. Trudno wyobrazić sobie dziś grób Pański bez hortensji. Ich obecność podyktowana jest najpewniej odpowiednią kolorystyką kwiatów, jak również rozmiarem rośliny, jej trwałością. Hortensja rośnie w doniczkach, jest wytrzymała, nie uschnie ani nie zwiędnie po kilku dniach. Poza tym po rozebraniu grobu hortensje wykorzystywane są do dekoracji świątyń. Podobnie jest z azaliami, przypominającymi wyglądem róże. Są trwałe, potrafią kwitnąć przez całą wiosnę i lato.

Do dekoracji grobów używane są też cięte kwiaty: śnieżnobiałe, wytworne kalle, zwane potocznie kaliami, róże, w ostatnich latach tulipany, goździki, storczyki i anturium, które długo cieszą oczy swym pięknem. Dobór kwiatów do aranżacji grobu Pańskiego zależy od inwencji projektantów. Artyści plastycy są bardziej skłonni do eksperymentów. W ich propozycjach pojawiają się więc kwiaty typowo wiosenne: hiacynty, żonkile, stokrotki, prymule i krokusy. Wówczas możemy oglądać różnobarwne dywany kwietne, uzupełniające wystrój grobu. W zależności od wizji artysty niekiedy umieszcza się też kwiaty w papieskich czy polskich barwach narodowych. Wierni nie żałują grosza na zakup kwiecia; dekoracja ma być dostojna, okazała, kwiaty piękne i ma ich być dużo.

Raczej do przeszłości należą czasy, kiedy ambicją proboszczów i parafian było hodowanie kwiatów do grobu Pańskiego. W czasach Polski Ludowej nie były to wcale sytuacje odosobnione. Pamiętam, że w parafii św. Wawrzyńca w Lubotyniu większość florystycznej dekoracji grobu pochodziła z hodowli proboszcza, ks. Ireneusza Bublickiego, znanego miłośnika kwiatów i ogrodów. Powszechny zachwyt parafian i gości budziły hiacynty, żonkile, tulipany, prymule i stokrotki zdobiące grób Pański w świątyni. Na mnie największe wrażenie wywierały krokusy wystające ze źdźbeł soczystej, zielonej trawy. Uzupełnieniem dekoracji były tuje w donicach i kupowane kwiaty cięte.

Patrząc na ludzi modlących się przed Najświętszym Sakramentem przy grobie Pańskim i patrzących z przejęciem na przygotowaną aranżację, myślę jednak, że mamy świadomość, iż kwiaty są tu tylko uzupełnieniem. Nawet najpiękniejsze kompozycje nie przesłaniają tego, co najważniejsze: modlitwy i refleksji nad tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter