18 kwietnia
niedziela
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Łączenie parafii w diecezjach

Ocena: 4.8
1110

Dwóch polskich biskupów abp Wacław Depo i bp Andrzej Dziuba decyduje się na łączenie mniejszych parafii na terenach diecezji, którymi kierują. Jako powody wymieniają spadek powołań, odchodzenie kolejnych księży na emeryturę, jak również odejścia ze stanu kapłańskiego.

fot.z archiwum www.idziemy.pl

O koniecznych zmianach, wynikających z braku nowych powołań i przechodzeniu kolejnych księży na emeryturę, bp Dziuba poinformował wiernych diecezji łowickiej w liście pasterskim na Wielki Post.

W tych wielkopostnych chwilach dzielę się z Wami koniecznością podjęcia niełatwych decyzji połączenia unią personalną małych parafii Kościoła łowickiego. Do podjęcia takiego kroku skłania mnie: spadkowa tendencja powołań kapłańskich, sukcesywne przechodzenie kolejnych pokoleń księży na zasłużoną emeryturę, nieprzewidziane wypadki losowe, a także skutki pandemii, chociażby w postaci dużo mniejszej liczby wiernych uczęszczających na niedzielne Msze święte
 

– czytamy w liście.

Jak tłumaczy duchowny, podejmowane kroki wynikają z potrzeby zapewnienia opieki duszpasterskiej wszystkim wiernym. W praktyce, dwie parafie będą miały jednego proboszcza, ale nadal pozostaną samodzielnymi placówkami.

 Podobne kroki w archidiecezji częstochowskiej

Podobne zmiany na terenie archidiecezji częstochowskiej zapowiedział również abp Depo, o czym również poinformował wiernych w liście na Wielki Post. Jak tłumaczy, potrzeba łączenia parafii wynika z niewystarczającej liczby księży “w stosunku do potrzeb naszej archidiecezji wyjątkowo rozdrobnionej, bo posiadającej 312 parafii, z tego prawie 180 z jednym księdzem”.

Jako powody wymienia: kryzys powołań, śmierć księży, ale też porzucenie przez niektórych z nich stanu kapłańskiego. Obecnie w seminarium diecezjalnym formuje się 23 kleryków, z czego czterech z nich przyjmie w tym roku święcenia.

Również względy owocnej pracy duszpasterskiej, w tym potrzeba czasami wręcz specjalistycznej pracy z dziećmi, młodzieżą i rodzinami przemawiają za zamieszkaniem w jednym miejscu i pracą zespołową księży. Na koniec wspomnijmy trudności ekonomiczne, z którymi coraz bardziej borykają się małe parafie
 

– czytamy w liście.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 18 kwietnia

III Niedziela Wielkanocna
Sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!»
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 24,35-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Gdzie szukasz Jezusa? (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter