24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Laski: Msza św. w 60. rocznicę śmierci matki Elżbiety Róży Czackiej

Ocena: 3.88572
1728

- Podkreślała, że cierpienie samo w sobie nie jest dobre, ale cierpienie przyjęte ma moc przemieniającą. Przyjęła utratę wzroku w duchu dziękczynienia, w duchu zadośćuczynienia za duchową ślepotę ludzi – mówił ks. Tomasz Bek w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach w 60. Rocznicę śmierci matki Elżbiety Róży Czackiej.

fot.PAP/Albert Zawada

W Eucharystii uczestniczyli wychowankowie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Laskach, którzy przygotowali też oprawę Mszy św. Liturgii przewodniczył ks. Grzegorz Jankowski, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach. Ks. Tomasz Bek, pełniący obowiązki rektora kaplicy Matki Bożej Anielskiej przypomniał słowa modlitwy wypowiadanej przez matkę Czacką: „O Jezu, daj, abym ukrzyżowana wraz z Tobą cieszyła się Twoją radością”. Zaznaczył, że mówiła, iż nie dziwi się, skąd tyle cierpienia w jej życiu, zwłaszcza pod jego koniec- przecież sama się o to modliła.

Podkreślała, że cierpienie samo w sobie nie jest dobre, ale cierpienie przyjęte ma moc przemieniającą. Tak żyła – przyjmując to, co ją spotkało. Przyjęła utratę wzroku w duchu dziękczynienia, w duchu zadośćuczynienia za duchową ślepotę ludzi

– powiedział ks. Bek.

Czy jest we mnie gotowość przejścia przez krzyż ku zmartwychwstaniu? Czy chcę się poprowadzić Jezusowi tak jak on oczekuje?

– pytał zebranych i zachęcił do modlitwy o Ducha Świętego, „który by nas przeprowadzał przez krzyż do nieba”. Na zakończenie Eucharystii m. Judyta Olechowska, przełożona generalna Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, przypomniała, że rocznica śmierci matki Czackiej to też – jak ufamy i co potwierdzi nadchodząca beatyfikacja – rocznica jej narodzin dla nieba. Podkreśliła, że testamentem matki Czackiej jest życie dla Boga i bliźniego. –Tego nas uczy matka – powiedziała.

Wszystkim uczestnikom uroczystości oraz osobom zaangażowanym w dzieło Lasek podziękowała dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, Elzbieta Szczepkowska oraz prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, Paweł Kacprzyk. Rocznica śmierci matki Czackiej obchodzona jest od lat jako święto Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Laskach. W tym roku, z uwagi na pandemię, świętowanie ma ograniczony charakter. Doczesne szczątki. Znajduje się on w kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach – w miejscu dawnego pokoju matki Czackiej. Ekshumacja odbyła się 23 grudnia 2020 r. w oczekiwaniu na beatyfikację.

Beatyfikacja matki Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września br. w Warszawie.

Przeczytaj także: Matka Czacka poszukiwała zagubionych - wywiad z s. Radosławą Podgórską

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 marca

Piątek, IV tydzień Wielkiego Postu
Pan zwraca swe oblicze przeciw zło czyniącym
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 7, 1-2. 10. 25-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter