20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Legenda o św. Urszuli

Ocena: 0
2261
W parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła na Grochowie przez dwa ostatnie weekendy października młodzież wystawiała gorąco oklaskiwany przez licznie zgromadzoną publiczność spektakl o św. Urszuli.
Reżyserii podjął się Witold Bieliński, aktor znany z wielu sztuk teatralnych, filmów i seriali. Spektakl powstał pod duchową opieką ks. Janusza Kopczyńskiego, diecezjalnego Duszpasterza Akademickiego. Jest to kolejne przedstawienie z prowadzonego od 9 lat cyklu o świętych.

– Scenariusz jest kompilacją wielu utworów. Został napisany na podstawie opowiadania „Perły Świętej Urszuli” ze zbioru „Szaleńcy Boży” Zofii Kossak-Szczuckiej, ale zawiera także elementy starogermańskiego poematu „Pieśni Nibelungów”, opowieści Teodora Parnickiego „Aecjusz, ostatni Rzymianin”, dramatu Juliusza Słowackiego „Zawisza Czarny” oraz „Kwiatków Świętego Franciszka” – mówi Witold Bieliński.

W przedstawieniu poznajemy legendę o św. Urszuli, która wzgardziła konkurami Attyli, potężnego władcy Hunów i wybrała śmierć męczeńską. – Historia nie jest do końca autentyczna, ponieważ najprawdopodobniej święta żyła w IV wieku, a to wyklucza jej potencjalny związek z Attylą z V w. Te dwie postacie historycznie nigdy nie mogły się spotkać. Nieprawidłowe odczytanie inskrypcji o św. Urszuli sprawiło, że jej 11 towarzyszek urosło w tradycji wczesnochrześcijańskiej do 12 tysięcy. W legendach jednak chodziło o prawdę moralną, nie zaś o historyczną. Dlatego nie jest ważne czyimi konkurami wzgardziła święta, ale jaką postawą się wykazała – dodaje reżyser.

Spektakl będzie można zobaczyć 7 listopada w kościele Narodzenia NMP przy al. Solidarności 80, wznawiany będzie też w pierwszych miesiącach 2015 roku.

Paulina Jabłońska
fot. Paulina Jabłońska
Idziemy nr 45 (477), 9 listopada 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter