18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lekarstwo na brud

Ocena: 4.7
1893

– Polska wymiera, bo wymarła miłość w rodzinie – mówi abp Józef Michalik.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z abp. Józefem Michalikiem, byłym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia ks. Henryk Zieliński

Co martwi Księdza Arcybiskupa w Kościele i w Polsce?

Głównie to, że ludzie odchodzą od prawdy. Próbuje się prowadzić dialog społeczny bez prawdy. Jedni drugich okłamują, i okłamują społeczeństwo. I jak mamy dojść do porozumienia? Kiedy ludzie zamykają się na prawdę, to zamykają się również na Bożą łaskę.

Druga sprawa to niszczenie godności człowieka. Nawet ludzie aspirujący do elit zachowują się jak przedstawiciele marginesu społecznego. Jak u nas wygląda debata publiczna? Jakim językiem jest prowadzona, ile w tym jest oszczerstw, brudnych interesów i obietnic rzucanych na wiatr?

Kolejna sprawa to postępująca deprawacja ludzi. Nie otrząsnęliśmy się jeszcze z postkomunizmu, a już narzucany jest skrajny libertynizm, który nie szanuje żądnych zasad. Ludzie dziś tracą poczucie wstydu.

W tej sytuacji trzeba podejmować wysiłki, żeby ci, którzy zachowali jeszcze zdrowe myślenie, nie byli sami. Bo napór złego będzie coraz mocniejszy. Trzeba pomagać ludziom odkrywać ich niezbywalną godność i powołanie, żeby wiedzieli, którędy prowadzi droga do prawdziwego rozwoju człowieka.

Ale może ludzie nie chcą prawdy?

To jest jedna z przyczyn zagubienia. Dzisiaj tych, którzy twardo stoją na gruncie prawdy, inni nazywają fundamentalistami i talibami. Trzeba tworzyć atmosferę odwagi odkłamywania, nazywania rzeczy po imieniu. Nie można ufać człowiekowi, który posługuje się kłamstwem. Człowiek, który nie chce prawdy, nie ma nam nic do powiedzenia. Ten, kto kłamie, powinien być zdyskwalifikowany. Ale nie zawsze tak jest. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12 (701), 24 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 kwietnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

 

Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -