21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

List Benedykta XVI

Ocena: 4.6
1222

Papież senior zabrał głos w sprawie skandalu nadużyć w Kościele. Uważa, że doszło do niego na skutek stopniowego zaniku wiary w Boga.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

„Moc zła rodzi się z odrzucenia Bożej miłości. Aby wejść na drogę odkupienia, trzeba na nowo nauczyć się kochać Boga” – pisze Benedykt XVI w obszernym artykule „Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego” opublikowanym w niemieckim czasopiśmie „Klerusblatt” oraz równocześnie w języku włoskim na łamach „Corriere della Sera” oraz w języku angielskim w Catholic News Agency i National Catholic Register. Nawiązując do kościelnego szczytu w sprawie ochrony nieletnich, papież senior przedstawia własne uwagi na temat przyczyn i sposobów przezwyciężenia kryzysu skandali seksualnych w Kościele.

W pierwszej części koncentruje się na kontekście społecznym, w jakim rozwinął się obecny kryzys. Benedykt XVI wiąże go z rewolucją seksualną lat 60. ubiegłego wieku, odrzuceniem norm moralnych w tej dziedzinie, promowanym również przez państwo. To właśnie wtedy masowo zaczęła się szerzyć pornografia, pedofilię uznawano za coś dozwolonego, a nawet korzystnego. W takich warunkach trudno było o zdrowe dojrzewanie do celibatu. W Kościele dramatycznie spadła liczba powołań, a kapłani przechodzili do stanu świeckiego – przypomina Benedykt XVI.

Na to wszystko nałożył się rozkład teologii moralnej, przyjęcie relatywizmu, odejście od prawa naturalnego, przez co Kościół stał się jeszcze bardziej bezbronny wobec wpływów świata. Papież senior wspomina m.in. deklarację z Kolonii z 1989 r., czyli bunt teologów przeciw nauczaniu Jana Pawła II. Odpowiedzią na to była encyklika Vertitatis splendor i jasny wykład moralności w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 16 (705), 21 kwietnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 5 maja 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

"Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka."

Dziś w Kościele: wtorek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Krzysztofa Magallanesa, prezbitera i Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14, 19-28; Ps 145 (144), 10-11. 12-13. 21 ; J 14,27-31a.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -