19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

List rektora KUL na Wielkanoc

Ocena: 0
2337
Chrystus nauczający uczniów w drodze do Emaus to wzór wychowawcy – przypomina rektor KUL w dorocznym liście na Wielkanoc. List „Chrystus – Wychowawca” czytany jest w niektórych kościołach w Poniedziałek Wielkanocny. W Poniedziałek Wielkanocny ks. prof. Stanisław Wilk, rektor KUL odprawił Mszę św. w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie transmitowaną przez I program Polskiego Radia. Oprawę muzyczną zapewnił Chór KUL pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki.

„Ubolewając nad jakością życia publicznego, oburzając się na wulgarne wypowiedzi i język debat politycznych, mając zastrzeżenia do obiektywności i sposobów prowadzenia relacji medialnych, coraz wyraźniej dostrzegamy, że zagraża nam przede wszystkim kryzys autentycznych wartości” - zauważa rektor lubelskiej uczelni. Dodaje, że istnieje konieczna i pilna potrzeba „wychowywania dzieci i młodzieży do prawdy i miłości, aby Kościołowi i Ojczyźnie przygotować dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli”.

Autor listu stwierdza, że istotne elementy stylu wychowawczego Jezusa Chrystusa można odczytać w obrazie drogi do Emaus. „Wychowawca przyłącza się do uczniów. To On ich szuka, to On czyni pierwszy krok, a poprzez pytanie, nawiązuje rozmowę, która przekształci się w serdeczny dialog” - zauważa.

„Spotkanie zmartwychwstałego Chrystusa z uczniami na drodze do Emaus uświadamia i przypomina, że z Jego stylu wychowawczego winniśmy brać wzór naszej pracy z dziećmi i młodzieżą, naszego o nich zatroskania. Czy ich szukamy? Czy z uwagą wysłuchujemy? Czy mamy dla nich czas? Czy głosimy słowa dające życie i nadzieję? Czy razem z nimi, we wspólnocie idziemy, by połamać się chlebem, aby Go poznali, aby poznali zmartwychwstałego Chrystusa, który daje życie wieczne?” – pyta dalej ks. prof. Wilk.

Rektor uniwersytetu Jana Pawła II podkreśla, że patron uczelni reprezentował właśnie „Chrystusowy styl wychowawczy”. „Jego wezwanie skierowane do nas 25 lat temu, aby Uniwersytet „służył prawdzie”, wciąż pozostaje dla nas aktualnym programem edukacji i formacji kolejnych pokoleń młodych ludzi” – pisze.

Rektor zaznacza, że KUL pragnie „poszukiwać pełnej prawdy o człowieku, a więc takiej prawdy, która odkrywa się i realizuje dopiero w spotkaniu z Chrystusem – Odkupicielem człowieka”. „W obliczu bezkrytycznego pluralizmu i szumu medialnego, kiedy w dyskusjach często dla prawdy nie ma już miejsca, a liczą się tylko subiektywne opinie i odczucia, nasz Uniwersytet pragnie wychowywać młodzież do prawdy, do autentycznej wolności oraz do wytrwałego poszukiwania sprawiedliwości i pokoju” - pisze.

Dodaje też, że uniwersytet ma świadomość „posiadania wielkiego humanistycznego i chrześcijańskiego dziedzictwa”, ale jednocześnie potrzebę „odpowiadania na nowe wyzwania nauki, które domagają się wysokich kompetencji i odpowiedzialności w badaniach naukowych, gdyż tylko wtedy nauka będzie rzeczywiście służyć człowiekowi, a uniwersytet będzie służył prawdzie, wolności i życiu”. Dlatego ciągle udoskonala i poszerza swoją ofertę.

Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski w Poniedziałek Wielkanocny prowadzona jest zbiórka na KUL. O jej formie decyduje biskup diecezji. Zbiórka może być związana z listem rektora, który za zgodą ordynariusza może być czytany w parafiach poszczególnych diecezji.


2012-04-09 10:10:00
mj / Lublin (KAI)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter