– To był świat wielkiej próby wiary. A my dziękujemy Bogu za to, że ona tę próbę przeszła tak, że dla nas staje się wzorem wiary – mówił kard. Grzegorz Ryś.
Fot. www.archidiecezja.lodz.plW Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyła się sesja zamknięcia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej.
Kard. Grzegorz Ryś nawiązał w swoim wystąpieniu do książki Piotra M. Cywińskiego „Auschwitz. Monografia człowieka”.
Kiedy widzimy ją przy tych wszystkich dzieciach, które za chwilę po urodzeniu albo zostaną zamordowane, albo umrą z głodu, albo umrą za kilka dni w wyniku choroby – ona była w samym środku piekła
– powiedział metropolita łódzki.
Ta kobieta była otwarta na łaskę wiary w sposób heroiczny w świecie, w którym wiara naprawdę nie była czymś oczywistym dla każdego człowieka, który tam się znalazł. To był świat wielkiej próby wiary. A my dziękujemy Bogu za to, że ona tę próbę wiary przeszła tak, że dla nas staje się wzorem wiary
– zakończył metropolita łódzki.
Na zakończenie zebrani odmówili modlitwę o beatyfikację Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej. Odbyła się także projekcja filmu Marii Stachurskiej „Położna”, po której reżyserka odpowiedziała na pytania zadawane przez gości.
***
W marcu 1992 roku został wydany dekret ds. kanonizacji Stanisławy Leszczyńskiej. Wówczas rozpoczęła się mozolna praca związana ze zbieraniem dokumentów i świadectw. W 1996 roku w podziemiach kościoła na Placu Kościelnym zorganizowano kryptę, w której zostały złożone doczesne szczątki Stanisławy Leszczyńskiej. Zostały tam przeniesione z z cmentarza na Radogoszczy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Patronka nie tylko położnych
Każdego roku w okolicy dnia 11 marca w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Łodzi odbywa się uroczysta Msza Święta w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, w której uczestniczą nie tylko łodzianie, ale i położne zrzeszone w Izbach Pielęgniarek i Położnych z całej Polski, którym patronuje łódzka bohaterka z Auschwitz. Jest też nieformalną patronką odbywających się od 8 lat Marszów dla Życia i Rodziny, które przechodzą ulicami Oświęcimia.