16 września
poniedziałek
Edyty, Korneliusza, Cypriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Loretańskie pielgrzymowanie

Ocena: 0
392

Ponad 11 tys. pątników z kilku diecezji wzięło 8 września udział w uroczystościach odpustowych w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa.

fot. Magdalena Gronek / Idziemy

Mszy Świętej przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Z Maryją oczekujemy na Ducha Świętego Pocieszyciela”. Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej rozpoczęło ostatni rok przygotowań do jubileuszu stulecia istnienia.

– Sięgając do swoich korzeni i nauczania bł. Ignacego Kłopotowskiego, podejmujemy pracę, modlitwę i refleksję nad cnotą miłości – powiedziała przełożona generalna zgromadzenia matka Aniceta Borowska. W latach ubiegłych siostry rozważały cnotę wiary i nadziei. W październiku rozpoczną dziewięciomiesięczną nowennę, którą zwieńczy z 5 na 6 lipca 2020 r. nocne czuwanie na Jasnej Górze.

Uroczystości odpustowe w Loretto zainaugurowały Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Następnie Rodzina Loretańska poprowadziła modlitwę „Magnificat z Maryją”. W programie była również konferencja formacyjna Wincentego Łaszewskiego oraz koncert słowno-muzyczny Marcina Gajdy z zespołem. Pewną nowością w tym roku było świadectwo misjonarza. Swoim doświadczeniem posługi w Tanzanii podzielił się z pątnikami ks. Janusz ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, który od piętnastu lat posługuje w tym kraju.

Zgodnie z tradycją odbyła się także loteria fantowa, z której dochód zostanie przeznaczony na funkcjonowanie prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej świetlicy środowiskowej. Nagrodą specjalną za udział w loterii była figura Matki Bożej Loretańskiej na roczną peregrynację do domu. – Nie spodziewałam się takiego zaszczytu – powiedziała zdobywczyni wyjątkowego losu Wanda Pilacińska. – Pielgrzymuję do tego sanktuarium już od wielu lat nie tylko z okazji odpustu. Tu człowiek może doświadczyć pokoju i bliskości Boga – wyznała.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (726), 15 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 września

"... nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. Lecz powiedz słowo, a mój sługa odzyska zdrowie"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 2,1-8; Ps 28 (27),2.7.8-9, Łk 7,1-10
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -