27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Madonna z Siekierek

Ocena: 5
595

Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach świętuje 25-lecie istnienia. Dlaczego akurat to miejsce od lat przyciąga pielgrzymów z Polski?

fot. facebook

Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach świętuje 25-lecie istnienia. Dlaczego akurat to miejsce od lat przyciąga pielgrzymów z Polski?

To tutaj miały miejsce domniemane objawienia Matki Bożej oraz Pana Jezusa. – W Dzienniku Objawień widzącej opisanych zostało ok. 120 zjawień Matki Bożej i 40 objawień Pana Jezusa – opowiada o. Tadeusz Suślik SchP, kustosz sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży.

 


NA WIŚNI

3 maja 1943 r. po nabożeństwie majowym po raz pierwszy dwunastoletnia Władzia, czyli Eugenia Władysława Fronczak, zobaczyła świetlistą postać na tle kwitnącej wiśni. Maryja mówiła jej: „To jest miejsce święte, należy je czcić i szanować”, „Śpiewajcie i módlcie się tu do Mnie”, „Módlcie się, bo idzie na was wielka kara, ciężki krzyż”, „Postawcie tu krzyż lub kapliczkę”. Rok później wybuchło powstanie warszawskie. 23 sierpnia 1944 r. policja wezwała na posterunek przy ul. Gościniec ok. 120 mężczyzn z Siekierek, których Niemcy wywieźli do obozów koncentracyjnych lub rozstrzelali. Po wojnie warszawiacy zwozili materiały ze zniszczonych domów, aby zbudować Matce Bożej kaplicę, którą ukończyli 3 maja 1946 r. Ostatnie ukazanie się – Pana Jezusa – miało miejsce 15 września 1949 r., a więc w święto Matki Bożej Bolesnej.

Podczas wizytacji 4 października 1970 r. parafii św. Bonifacego, do której należały Siekierki, miejsce objawień odwiedził kard. Stefan Wyszyński. Przemawiając do zgromadzonych wokół kapliczki, oświadczył: „Nie jestem tu pierwszy raz. Jeśli nie ja, to mój następca zbuduje świątynię, aby Matka Boża otrzymała tu należną chwałę”. 10 lat później kard. Wyszyński powierzył mieszkańców osiedli Augustówki i Siekierek duszpasterskiej trosce ojców pijarów, ustanawiając przy istniejącej kaplicy ośrodek duszpasterski. Jego następca kard. Józef Glemp w marcu 1988 r. erygował na Siekierkach parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Wyznawców, a 31 sierpnia 1997 r. powołał diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży. W dekrecie kard. Glemp jako powód podał oddolny kult Matki Bożej, potrzeby duchowe wiernych i charyzmat pijarski, w który wpisuje się szczególna troska o wychowanie dzieci oraz młodzieży.

 


PRZEJAWY KULTU

We wnętrzu sanktuarium zwraca uwagę monumentalna ponad czterometrowa figura z białego marmuru przedstawiająca Matkę Bożą i modlące się przed nią dzieci. Rzeźbę wykonała Iwona Jesiotr-Krupińska. W sprawie wyglądu Madonny artystka konsultowała się z Eugenią Władysławą Papis (z d. Fronczak). Ta sama autorka wykonała też wyjątkowe stacje drogi krzyżowej w formie ksiąg. Na podstawie świadectw widzącej powstały również barwne obrazy autorstwa Marii Wollenberg- Kluzy.

Każdego trzeciego dnia miesiąca w kaplicy NMP Królowej Wyznawców, która znajduje się w historycznym miejscu objawień, trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, a po niej odprawiana jest Msza św. w intencjach składanych przez pielgrzymów. 11 dnia miesiąca celebrowana jest Msza św. z udziałem chorych. W sobotę przed trzecią niedzielą miesiąca odbywa się czuwanie „Pod płaszczem Maryi”, a w ostatnią sobotę miesiąca – „Wieczór z Maryją”. Z kolei 28 dnia miesiąca ma miejsce adoracja i Eucharystia w intencji moralnej odnowy narodu polskiego, a zwłaszcza Warszawy. – Wezwanie do modlitwy, nawrócenia, pokuty, wynagradzania za grzechy Sercu Jezusa, pogłębiania wiary oraz pokładania ufności w opiece Matki Bożej jest nadal aktualnym przesłaniem – mówi o. Tadeusz.

Jest wiele osób, które wymodliły tu potrzebne im łaski. Świadectwa i prośby zostały zapisane w ponad 70 księgach pamiątkowych oraz opracowane m.in. w książce Tadeusza Kundy „Drugi cud nad Wisłą”. – W ostatnim czasie małżeństwa dzieliły się radosną wiadomością, że dzięki modlitwie w tym miejscu otrzymały dar potomstwa – dodaje o. Tadeusz Suślik.

W tym roku 11 września sanktuarium świętuje 25-lecie istnienia. W programie obchodów znalazły się o 7.40 „Godzinki o niepokalanym poczęciu NMP”, 15.00 „Koronka do Bożego Miłosierdzia” i Adoracja, 17.30 Różaniec. Msze św. o 8.00, 9.30, 11.00, 13.00, 18.00. O godz. 13.00 Msza św. pod przewodnictwem bp. pomocniczego Piotra Jareckiego z aktem zawierzenia szkolnictwa Matce Bożej, po niej występ zespołu wokalnego Con Forza pod dyrekcją Sławomira Kuczka. Homilie w tym dniu będzie głosił ks. prof. Marian Kowalczyk SAC.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter