28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mała Częstochowa

Ocena: 0
1737

Parafia św. Wita w Karczewie słynie z unikatowych ołtarzy na Boże Ciało oraz z kultu Matki Bożej Karczewskiej. Nazywana bywa Małą Częstochową.

Centralne miejsce prezbiterium zajmuje obraz Matki Bożej Karczewskiej. – Kult Pani Karczewskiej jest wielowiekowy, a autor wizerunku nie jest znany. Najprawdopodobniej pierwotny obraz został spalony i zastąpiony nowym – opowiada pochodzący z tej parafii ks. Henryk Trzaskowski. Parafianka i konserwator sztuki Joanna Sielska-Melchiori ustaliła, że już w XVII w., po potopie szwedzkim, w Karczewie znajdował się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, nazwanej z czasem Karczewską.

Kult Karczewskiej Madonny jest powiązany z wielowiekowym ruchem pielgrzymkowym karczewian na Jasną Górę. Wierni z okolic, którzy nie mogli pielgrzymować do Częstochowy, przybywali do tutejszej świątyni, aby czcić obraz.

 


PIELGRZYMUJĄCA MADONNA

Proboszcz ks. prałat Andrzej Sobczyk dodaje, że tegoroczne rekolekcje wielkopostne, które wygłosi w dniach 3–6 kwietnia o. Kazimierz Manicki OSPPE, będą przygotowaniem do peregrynacji wizerunku Matki Bożej Karczewskiej, która rozpocznie się po naukach rekolekcyjnych. Odwiedzać domy parafian ma kopia obrazu, którą namalował wikariusz ks. Łukasz Krawczyk. – Przygotujemy dla wiernych folder o historii wizerunku i kulcie Pani Karczewskiej. Inicjatywa służy ożywieniu wiary i doprowadzeniu do koronacji Madonny – wyjaśnia duchowny.

Maryja będzie peregrynować od domu do domu, aby w każdym domostwie przebywać co najmniej jedną dobę. Po zakończeniu odwiedzin w danej miejscowości odbywać się będzie uroczysta Eucharystia w intencji mieszkańców, a pielgrzymowanie obrazu potrwa kilka lat. Pani Karczewska jest też nazywana „Matką Bożą Macierzyństwa”, ponieważ często bezdzietne małżeństwa proszą przed Nią o łaskę potomstwa.

W parafii działa także Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu, liczący aż dziewięć kręgów, czyli dziewięćdziesiąt rodzin. Członkowie apostolatu przyjmują obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na trzy dni w miesiącu.

W kult maryjny wpisuje się też grupa mężczyzn z parafii, która w niedzielę rano przychodzi do świątyni, aby śpiewać godzinki. – Modlitwę zapoczątkował w okresie II wojny światowej ówczesny proboszcz ks. Józef Stolarski, który modlił się tak w intencji parafian. W czasie okupacji karczewianie zaopatrywali Warszawę w mięso i wędliny, a jadąc kolejką wąskotorową na handel do stolicy, śpiewali godzinki. Pochodzę z Karczewa i byłem tego świadkiem jako małe dziecko – opowiada ks. Trzaskowski.

 


SYNODALNE REFLEKSJE

Oprócz peregrynacji nowym impulsem dla rozwoju życia religijnego może być zakończony synod na poziomie parafialnym. Przewodniczący zespołu synodalnego Roman Wojciechowski podkreśla, że parafianie cenią sobie osobisty kontakt z kapłanami oraz ich obecność na nabożeństwach i spotkaniach prowadzonych przez grupy parafialne. Ponadto wierni chcieliby aktywnie uczestniczyć w różnych działaniach duszpasterskich. – Zauważalna jest potrzeba formacji liderów odpowiedzialnych za wspólnoty oraz potrzeba ściślejszej współpracy między świeckimi a duchownymi – dzieli się spostrzeżeniem pan Roman.

Na terenie parafii zameldowanych jest ok. 7 tys. osób, z czego mniej więcej tysiąc regularnie uczestniczy w niedzielnych Eucharystiach.

 


BARWNE OŁTARZE

Od XIX w. w wyjątkowy sposób celebruje się tu Boże Ciało. Co roku trasa procesji jest zmieniana, a wygląd ołtarzy nawiązuje do hasła roku liturgicznego lub ważnych wydarzeń społeczno-politycznych czy historycznych. – Fundatorami są w większości poszczególne rodziny parafii. Organizujemy się w grupy zaprzyjaźnionych osób, które już od początku roku kalendarzowego zajmują się budową strojnych ołtarzy – opisuje Joanna Sielska-Melchiori.

Pomiędzy parafianami z poszczególnych miejscowości występuje mała, ale zdrowa konkurencja. Tematy i kolorystyka ołtarzy do końca są utrzymywane w tajemnicy. – Dla karczewskich konstrukcji charakterystyczna jest draperacja tkanin, która polega na marszczeniu oraz upinaniu materiału do podłoża za pomocą szpilek, tworząc przy tym unikatowe fale i wzory. Technikę mają opanowaną tylko niektóre parafianki, a starsze pokolenie wprowadza młodsze w budowę ołtarzy, wysłuchując nowych pomysłów i rozwiązań – opowiada pani Sielska-Melchiori.

Parafia św. Wita Męczennika w Karczewie
ul. ks. Władysława Żaboklickiego 12, 05-480 Karczew
tel. 22 780 65 19 | www.parafiakarczew.pl | FB Parafia.sw.Wita.w.Karczewie

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter