12 listopada
wtorek
Renaty, Witolda, Jozafata
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mali: biskupi zaniepokojeni atakami na kościoły

Ocena: 0
3557

Konferencja episkopatu Mali jest zaniepokojona niedawnymi atakami na katolickie kościoły i kaplice w środkowej części kraju, dokonane prawdopodobnie przez islamskich dżihadystów. 90 proc. mieszkańców tego afrykańskiego kraju wyznaje islam, zaś katolicy są tam niewielką mniejszością (2 proc. ludności).

fot. pixabay.com

Sekretarz episkopatu ks. Edmond Dembélé poinformował, że pod koniec września we wsi Dobara uzbrojeni mężczyźni wyłamali drzwi kościoła, usunęli krucyfiks, obrazy, figurę Matki Bożej i obrus z ołtarza, po czym spalili wszystko przed świątynią.

Również we wrześniu w miejscowości Bodwal chrześcijanie zostali wypędzeni ze swego miejsca kultu przez uzbrojonych napastników, którzy grozili im: „Zabijemy was, jeśli znów zobaczymy was modlących się w kościele”.

W środkowej części Mali grasują islamistyczne ugrupowania zbrojne. Według organizacji pozarządowej Human Rights Watch, dokonują one samowolnych egzekucji cywilów i żołnierzy armii malijskiej, niszczą szkoły i zmuszają dzieci do wstępowania w swe szeregi.

Północna część Mali została w 2012 r. zajęta przez dżihadystów związanych z Al-Kaidą. Zostali oni stamtąd wypędzeni w 2013 r. w wyniku międzynarodowej interwencji wojskowej podjętej z inicjatywy Francji. W 2015 r. podpisano porozumienie pokojowe, jednak niektóre obszary Mali, zwłaszcza w centrum kraju, nie są w pełni kontrolowane przez malijskie i międzynarodowe siły zbrojne. Dżihadyści, którzy dążą do oderwania północy od reszty kraju, nadal dokonują ataków.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 listopada

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe św. Jozafata, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 2,23-3,9; Ps 34 (33),2-3.16-17.18-19; Łk 17,7-10
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -