„Chcemy, by nasze miasto było solidarne i przyjazne dla wszystkich” – piszą w krótkim wstępie członkowie Wspólnoty Sant’Egidio – autorzy siódmego już wydania przewodnika „GDZIE zjeść, spać, umyć się”, który powstał z myślą o osobach doświadczających bezdomności, żyjących w Warszawie oraz wszystkich, którzy chcą nieść im pomoc.
W kieszonkowej publikacji zebrane zostały najważniejsze informacje na temat miejsc, organizacji i procedur, których znajomość czasem może nawet ocalić czyjeś życie lub chociaż sprawić, by ktoś nie zasnął głodny na ulicy. Prezentacja przewodnika odbędzie się 26 czerwca o godz. 9.00 w siedzibie warszawskiej Wspólnoty Sant’Egidio.
Z informatora można dowiedzieć się m.in. gdzie zjeść, spać, umyć się, uzyskać darmową pomoc medyczną, psychologiczną i prawną oraz co zrobić będąc cudzoziemcem. „GDZIE…” jest kompasem, który pomaga orientować się w przestrzeni miejskiej i uzyskiwać adekwatną pomoc. To proste narzędzie, z którego może skorzystać każdy z nas, gdy na swojej drodze spotka osobę potrzebującą wsparcia.
Przewodnik „GDZIE” jest wydawany w kilkunastu europejskich miastach. W Rzymie – z którego wywodzi się Wspólnota Sant'Egidio – od ponad 30 lat.
W Warszawie Wspólnota Sant’Egidio już od ponad 15 lat towarzyszy osobom doświadczającym bezdomności, przygotowując dla nich cotygodniowe „kolacje na ulicy” i odwiedzając „na peryferiach” miasta – w pustostanach, garażach, altankach działkowych. Prowadzi też „Szafę Przyjaciół” – magazyn z darmowymi ubraniami, które przekazują Warszawiacy oraz dwa domy dla osób wychodzących z długotrwałej bezdomności. Co roku Wspólnota organizuje również „Święta z Ubogimi” – obiad bożonarodzeniowy dla kilkuset osób ubogich i doświadczających bezdomności oraz „Wakacje z Ubogimi” – czyli letnie wyjazdy, wycieczki i pikniki.
***
Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 60 tys. osób w 70 krajach świata.