19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mariologiczne studia

Ocena: 0
1102

Współczesny człowiek żyje w ogromnym pośpiechu i lęku. Maryja uczy nas pokory i cierpliwości. - mówi o. dr. Ireneusz Klimczyk, dyrektor Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego „Kolbianum” w Niepokalanowie, w rozmowie z Ireną Świerdewską

fot. arch. o. I. Klimczyk OFM Conv

Co proponuje Instytut Maryjno-Kolbiański „Kolbianum” w Niepokalanowie?

„Kolbianum” istnieje od 12 lat jako jedna ze struktur Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Mamy trzy oferty. Pierwsza to trzyletnie studia podyplomowe dla osób, które mają wykształcenie wyższe, a więc licencjat albo magisterium, niezależnie od rodzaju ukończonych studiów. Druga forma to trzyletnie studia podyplomowe dla osób, które mają wykształcenie wyższe teologiczne. Te studia kończą się egzaminem licencjackim z teologii w zakresie mariologii. W ramach tych studiów odbywają się również zajęcia przygotowujące do pisania pracy doktorskiej. Trzecią formą, która zyskuje duże zainteresowanie, jest Kurs Studium Mariologii, adresowany do osób z przynajmniej średnim wykształceniem. Podkreślam tutaj, że „Kolbianum” jest otwarte dla wszystkich, niezależnie od wieku: kapłanów, kleryków, alumnów, osób życia konsekrowanego, sióstr zakonnych, osób świeckich, w tym także dla katechetów.

 

Dlaczego ojcowie franciszkanie zdecydowali się na uruchomienie uczelni kształcącej w dziedzinie mariologii?

Po latach realizuje się pragnienie o. Maksymiliana Kolbego. Kiedy nasz założyciel w 1933 r. wracał z Japonii do Polski, napisał list do swojego przyjaciela o. Antoniego Vivody: „Jeśli Niepokalana zechce – założymy Akademię Maryjną, aby w niej studiować, wykładać, publikować na cały świat, Kim jest Niepokalana. Może z doktoratem z mariologii. Jest to pole jeszcze mało znane, a tak konieczne do życia praktycznego, dla nawracania i uświęcenia dusz”.

Współczesny człowiek żyje w ogromnym pośpiechu i lęku. Maryja uczy nas pokory i cierpliwości. Po Zwiastowaniu Maryja poszła do kuzynki, którą się opiekowała. Możemy się od Niej uczyć, jak gospodarować czasem. Maryja uczy nas przyjmowania woli Bożej, otwartości na Boga. Obecnie, kiedy doświadczamy kryzysu rodzin, zagrożenia wojną, Ona uczy nas, jak wzrastać w nadziei. W epoce zagubienia się młodych ludzi w świecie mediów, potrzebujemy wzoru tej młodej dziewczyny z Nazaretu.

 

Jaki Ojciec ocenia zapotrzebowanie na uczelnię, jaką jest „Kolbianum”?

Czas pandemii był trudnym okresem, a jednocześnie sprawdzianem dla naszej uczelni. Obawialiśmy się, że nie będzie kandydatów do „Kolbianum”. Tymczasem w ubiegłym roku głosiło się 50 osób na Kurs Studium Mariologii i 34 osoby na naukę w Podyplomowym Studium Mariologii. Uczelnia działała, spełniając wszystkie wymogi sanitarne. Wśród studentów mamy osoby z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy, z takich krajów jak: Białoruś, Ukraina, Kazachstan, Słowacja, Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Filipiny, Japonia.

W ciągu 12 lat istnienia „Kolbianum” wydało 16 doktorów, rozpoczętych jest 50 rozpraw doktorskich. Te statystyki mówią same za siebie. Czujemy Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej.

 

Czy możliwe jest pogodzenie studiowania na „Kolbianum” z pracą zawodową?

Jeśli chodzi o studia podyplomowe, całoroczna nauka prowadzona jest w formule trzech całotygodniowych zjazdów. Od piątku do poniedziałku, każdego dnia, zajęcia prowadzone są intensywnie przez 10 godzin. Pracujemy obecnie nad uruchomieniem formuły wykładów online. Z kolei Kurs Mariologii prowadzony jest przez osiem sobót w roku, w godz. 8.30–18.00. Wykłady odbywają się na terenie klasztoru w dawnym budynku niższego seminarium duchownego. Zapewniamy zakwaterowanie w Domu Pielgrzyma na terenie klasztoru. Jest też możliwość wykupienia posiłków.

 

Jakie możliwości otwierają się przed absolwentami „Kolbianum”?

W zakres tematyki „Kolbianum” wchodzą takie wykłady jak „Rozwój kultu maryjnego i doktryny maryjnej w historii”, „Rola Maryi w duchowości chrześcijańskiej”, „Nauczanie maryjne Jana Pawła II”, „Kult maryjny w różnych wyznaniach chrześcijańskich oraz w islamie”, „Fenomen objawień”, „Sanktuaria i pielgrzymki maryjne”. Kadrę „Kolbianum” stanowią wykładowcy z UKSW, a także z ośrodków z Tarnowa, Krakowa czy Poznania. Dzięki temu Instytut „Kolbianum” daje możliwość przygotowania kompetentnych wykładowców mariologii dla seminariów i innych wyższych uczelni; pogłębienia wiedzy mariologicznej przez kustoszów sanktuariów maryjnych oraz osób odpowiedzialnych za duszpasterstwo w sanktuariach. Kurs Mariologii służy nie tyle zdobywaniu wiedzy, co pogłębieniu maryjnej duchowości. Nie kończy się egzaminem z uzyskaniem dyplomu, jest raczej formą rekolekcji. Jedna z uczestniczek, młoda dziewczyna pracująca w korporacji, po Kursie Mariologii wstąpiła do zgromadzenia elżbietanek.

 

Do kiedy trwa rekrutacja?

Zgłoszenia przyjmujemy do końca września. Na dzień 1 września br. zgłosiło się 26 osób na Kurs Mariologiczny i 12 do Podyplomowego Studium. W ubiegłym roku wyjątkowo przedłużyliśmy okres rekrutacji do połowy października.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter