18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Marzec`68 i prymas Wyszyński

Ocena: 0
453

„Pokładamy w was wielką nadzieję! Można wam ufać i na przyszłość” – mówił kard. Stefan Wyszyński do młodzieży w Marcu ’68.

fot. BP KEP

Prymas Tysiąclecia zawsze stawał w obronie osób represjonowanych przez władze komunistycznej Polski. Tak było też w Marcu ’68. Prymas bronił młodzieży, która w kilkunastu miastach Polski domagała się wolności i praw przynależnych każdemu człowiekowi; bronił posłów koła „Znak”, którzy w sejmie upomnieli się o młodzież, a także wystąpił przeciw antysemityzmowi, który jest zaprzeczeniem miłości chrześcijańskiej.

 

Za młodzież w szpitalach i więzieniach

Młodzież „wystąpiła z postulatami, które zdziwiły tych, którzy nami rządzą. Zażądała szacunku dla siebie, prawdy, wolności, uszanowania sumienia i światopoglądów. Zamówienia – w pełni usprawiedliwione!” – to słowa kard. Wyszyńskiego z 18 kwietnia 1968 r., wypowiedziane do grupy młodzieży, którą – co też znaczące – przyjął w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich. W tym przemówieniu zauważył też: „Może Kościół przez nieustanne przypominanie praw osoby ludzkiej przyczynił się do uformowania kultury duchowej młodzieży i uwrażliwił ją na wartość osoby ludzkiej”.

Warto o tym przypominać w kontekście współczesnej debaty o Marcu ’68, wskazującej głównie na lewicowe źródła protestu. A przecież protest młodych w Warszawie, podchwycony przez młodzież w kilkunastu innych ośrodkach kraju, nie tylko akademickich, odbył się zaledwie dwa lata po obchodach Milenium Chrztu Polski, których forma wyzwalała zachowania religijne, ale także społeczne, obywatelskie w właściwym tego słowa znaczeniu. Prymas to marcowe wystąpienie do młodych zakończył słowami: „Pokładamy w was wielką nadzieję! (…) Można wam ufać i na przyszłość”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (649), 18 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 marca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły