12 sierpnia
środa
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matka Boża Kodeńska Królowa Podlasia

Ocena: 4.69
1636

2 lipca przypada święto Matki Bożej Kodeńskiej, zwanej również Królową Podlasia. W Sanktuarium Maryjnym w Kodniu prowadzonym przez oblatów jest to także Diecezjalny Dzień Chorego. Wierni przybywają do Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej, Matki Jedności, aby zawierzyć Jej siebie, swoje rodziny, prosić o pomoc w cierpieniu i chorobach. W specjalnej Księdze Cudów zapisane są liczne świadectwa uzdrowień, które wiążą się właśnie z tym dniem. Wielu pielgrzymów wraca tu po kilkanaście razy, by dziękować za otrzymane łaski.

Cudowny obraz Matki Bożej Kodeńskiej, fot. Tygodnik Idziemy

„Jeśli ktoś raz przyjedzie do Kodnia, zawsze potem wraca" – zapewniają mieszkańcy. Każdego urzeka bujna przyroda, bogata kultura, wschodnia gościnność. I oczywiście obecność Matki Bożej Królowej Podlasia.

W Kodniu nad Bugiem (północno-wschodnia część województwa lubelskiego) znajduje się sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej, Matki Jedności. Opiekują się nim obecnie misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej.

W głównym ołtarzu kościoła znajduje się cudowny obraz Matki Bożej, który według tradycji został namalowany w VI w. przez św. Augustyna z Canterbury, który na prośbę papieża Grzegorza I skopiował figurę Matki Bożej wyrzeźbioną przez św. Łukasza. Papież postanowił podarować rzeźbę Leanderowi, arcybiskupowi Sewilli, który umieścił ją w sanktuarium w Guadalupe w Hiszpanii.

Obraz Matki Bożej nie znalazłby się w Kodniu, gdyby nie zuchwała kradzież. W 1629 r. książę Mikołaj Sapieha, ówczesny właściciel miasta, ciężko zachorował i został sparaliżowany. Za namową żony wyruszył w podróż do Rzymu, by tam szukać pomocy. Papież Urban VIII zaprosił księcia na Mszę św. w prywatnej kaplicy, gdzie znajdował się obraz Matki Bożej. Podczas Eucharystii Sapieha gorąco modlił się do Matki Bożej o uzdrowienie i został wysłuchany. Później koniecznie chciał zabrać cudowny wizerunek do Kodnia, ale papież nie zgodził się ani go oddać ani sprzedać. Wtedy Sapieha przekupił zakrystiana, żeby wykradł obraz – opowiada o. Mirosław Skrzydło OMI.

Uparty książę musiał ponieść przykre konsekwencje kradzieży: został ekskomunikowany. Dopiero po czterech latach papież zniósł karę i oficjalnie podarował obraz Mikołajowi.

Te informacje nie znajdują jednak potwierdzenia w źródłach historycznych. Obraz został prawdopodobnie zakupiony w Hiszpanii przez Mikołaja Sapiehę podczas pielgrzymki. Wskazuje na to styl, typowy dla malarstwa hiszpańskiego XVII w.

15 sierpnia 1723 roku wizerunek Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej został ukoronowany przez biskupa łuckiego Stefana Rupniewskiego jako trzeci z kolei obraz Matki Bożej na prawie papieskim na ziemiach Rzeczypospolitej (po obrazie Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Trockiej).

W kwietniu 1875 r. kościół w Kodniu trafił w ręce prawosławnych, co sprawiło, że od sierpnia 1875 do września 1927 r. obraz znajdował się na Jasnej Górze, skąd przez Warszawę wrócił w dniach 3-4 września 1927 r. do Kodnia.

W 1973 roku Paweł VI nadał świątyni w Kodniu tytuł bazyliki mniejszej.

Dziś Kodeń odwiedza ok. 200 tys. pielgrzymów rocznie, nie tylko z Polski, ale też USA, Kanady czy Australii. Często zdarza się, że przybywają tu po przeczytaniu książki Zofii Kossak „Błogosławiona wina”, w której zostały opisane perypetie księcia Sapiehy. Codziennie przez cały rok pielgrzymi mogą wysłuchać historii sanktuarium, wziąć udział w Eucharystii i skorzystać z pomocy przewodnika.

Kodeń w pigułce:

Dojazd: drogą wojewódzką nr 816 lub pociągiem do Białej Podlaskiej, stamtąd busem (ok. 40 km).

Noclegi: Dom Pielgrzyma ze 150 miejscami noclegowymi i jadłodajnią „U Oblatów”.

Ważne miejsca:

• Bazylika mniejsza Św. Anny – Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia, Matki Jedności ul. Rynek 1, Kodeń.

• Kościół św. Ducha, ruiny zamku Sapiehów, stacje drogi krzyżowej z rzeźbami autorstwa Tadeusza Niewiadomskiego, ogród zielny

• Muzeum misyjno ornitologiczne w Domu Pielgrzyma,

• Placencja – letnia rezydencja Sapiehów, obecnie Dom Opieki Społecznej im. św. Brata Alberta,

• Zabytkowa brama unicka – pozostałości dawnej cerkwi unickiej, ul. Sławatycka,

• Cerkiew prawosławna św. Michała Archanioła, ul. Sławatycka 11.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 9,1-7;10,18-22; Ps 113,1b-6; Mt 18,15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
12 sierpnia - Parafia MB Częstochowskiej w Wołominie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter