25 lipca
czwartek
Walentyny, Krzysztofa, Jakuba
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matka Boża Łaskawa w Radzyminie

Ocena: 4.5
3173

Chcemy podziękować Matce Bożej za Jej szczególną obecność w zwycięskiej bitwie 1920 r. - mówi  bp. Romuald Kamiński w rozmowie z Ireną Świerdzewską

fot. arch. Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie

Czy pandemia nie opóźniła realizacji projektu figury Matki Bożej Łaskawej, która ma stanąć przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie?

Zamierzenia nie ucierpiały. Trzymetrowy gipsowy projekt rzeźby Matki Bożej Łaskawej w ciągu najbliższych dni będzie ukończony, pozostało wykonanie detali. Potem zostanie przewieziony do odlewni. Figura z brązu znajdzie się na pięciometrowym cokole. Kończony jest projekt, wybraliśmy firmę, która wykona kolumnę w kamieniu. Pozostały formalności związane z uzyskaniem pozwoleń budowlanych. Parafia wystąpi do Wydziału Architektury Powiatu Wołomińskiego.

 

Czy figura będzie darem diecezji?

Chcemy podziękować Matce Bożej za Jej szczególną obecność w zwycięskiej bitwie 1920 r., ale nieodzowne jest włączenie dziękczynienia za Jej czuwanie nad naszym narodem w czasie pandemii, której skutki są dużo łagodniejsze niż w innych krajach. To pokazuje, jak dużo jest z naszej strony modlitwy, łączonej w tym trudnym czasie z potrzebą nawrócenia. Inicjatywa wzniesienia figury jest nie tylko sprawą naszej diecezji, widać duże zainteresowanie ludzi z całej Polski. Celowo nie zabiegamy o wsparcie instytucji, o sponsoring. Chcemy, by był to dar ludzi dobrej woli, powstały z ich ofiar, z wdowiego grosza, skoro ma być podziękowaniem osób świadomych wdzięczności wobec Matki Bożej.

 

Jak można włączyć się w to dzieło?

Zachęcamy do wpłat na numer konta Fundacji im. bł. Ignacego Kłopotowskiego: 58 1020 1042 0000 8602 0427 7042, z dopiskiem: „Darowizna wotum dziękczynne”, ul. Grochowska 194/196, 04-357 Warszawa. Wkrótce będziemy rozprowadzać foldery z informacją. Przygotowaliśmy też obrazki zaprojektowane przez malarza Tadeusza Molgę, z Matką Bożą Łaskawą objawiającą swoją moc, z wojskami w tle i z modlitwą.

 

Uroczystości poświęcenia figury wpiszą się w obchody stulecia Cudu nad Wisłą?

Obchody jubileuszowe będą trwały pięć dni. W Ossowie w uroczystościach 15 sierpnia o godz. 9.30 będą uczestniczyć władze państwowe. Poświęcenie figury jako wotum za stulecie urodzin papieża Polaka i Cudu nad Wisłą odbędzie się 16 sierpnia o godz. 12 w sanktuarium zlokalizowanym w epicentrum wydarzeń 1920 r., między Radzyminem, Ossowem i Nieporętem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka tygodnika „Idziemy”, absolwentka ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentka Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lipca

Czwartek, XVI Tydzień zwykły
Święto św. Jakuba, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 20-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter