14 grudnia
piątek
Alfreda, Izydora, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matka Boża u św. Antoniego z Padwy

Ocena: 0
523

W sobotę 21 października bp Marek Solarczyk przewodniczył Mszy Świętej, która była kulminacyjnym punktem peregrynacji obrazu MB Częstochowskiej w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim.

fot. Marcin Mazur / Episkopat.pl

Do parafii św. Antoniego z Padwy kopia obrazu Jasnogórskiej Pani przybyła z parafii Zwiastowania Pańskiego w Zamieniu.

Około godz. 18.30 parafianie w procesji, w której wzięli udział m.in.: bp Marek Solarczyk, ks. dziekan Janusz Kopczyński oraz księża z Dekanatu, poprzedzeni asystą służby liturgicznej oraz przedstawicielami OSP Stojadła, udali się ulicą Okrzei, aby przy skrzyżowaniu z ul. Tartaczną powitać  przywieziony z Zamienia w samochodzie-kaplicy obraz Królowej Polski.

W sposób szczególny przywitania obrazu dokonali bp Solarczyk wraz  ks. dziekanem, któremu został przekazany Ewangeliarz Nawiedzenia. Następnie w procesji wizerunek MB Częstochowskiej do świątyni nieśli: strażacy, matki, ojcowie i ponownie strażacy.

Gdy obraz we wnętrzu  kościoła został umieszczony na specjalnie przygotowanym miejscu rozpoczęła się liturgia według ceremoniału nawiedzenia. Dość nietypowe było powitanie obrazu Maryi przez dzieci własnoręcznymi wykonanymi kwiatkami.

W homilii bp Solarczyk powiedział, że przeżywając czas peregrynacji i nawiedzenia Matki Bożej w wizerunku jasnogórskim w tej parafii doświadczamy tajemnicy pięćdziesiątnicy. Biskup Solarczyk nawiązał tym samym do 50-tych urodzin księdza dziekana, który „zaprosił na swoje urodziny Matkę Bożą”, przypomniał jednocześnie, że dzisiaj jest 50 dzień peregrynacji obrazu Matki Bożej po Naszej Diecezji.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej nawiązał również do Pięćdziesiątnicy w historii zbawienia, gdzie pięćdziesiątego dnia od Zmartwychwstania Chrystusa, Duch Święty zstąpił na Maryję i Apostołów w Wieczerniku.

Czyż to nie jest tajemnica i bogactwo jakie Pan Bóg nam dzisiaj ofiarowuje, jakie zostało przypomniane w tej Ewangelii Nawiedzenia, gdzie Maryja przybywa do domu Elżbiety, jak zapisuje św. Łukasz (słowa Elżbiety), że „skoro zabrzmiał głos Twego pozdrowienia (dodajmy Maryi) poruszyło się z radości Dzieciątko w moim łonie i Duch Święty napełnił” i zawołała „skądże mi to, że Matka Mojego Pana przychodzi do mnie”.

Można zadać pytanie, które powinno być postawione każdemu z nas, „co my usłyszeliśmy i czego doświadczyliśmy, kiedy dzisiaj zabrzmiał głos pozdrowienia Maryi, ten głos jak wspomniał ks. proboszcz, chociażby płynie ze spojrzenia, z tego, że zaczęliśmy na siebie patrzeć.

Co się poruszyło w naszym życiu? Jakie tajemnice Boga zostały przypomniane nam przez to spojrzenie, przez  to nawiedzenie? Ostatecznie rzecz biorąc w czym przejawiła się i została potwierdzona moc Ducha Świętego, który został nam od dawna ofiarowany.

Parafianie przygotowywali się do peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w dniach 14.10. do 22.10.2017r. przez udział w Maryjnych Misjach Świętych, które prowadzili ojcowie paulini o. Ryszard Bortkiewicz OSPPE i o. Michał Gawryluk OSPPE.

Kolejną parafią, do której zawita obraz Matki Bożej będzie Parafia św. Jana Chrzciciela w Mińsku Mazowieckim.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -