28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matka Boża z wyścigów

Ocena: 0
1258

Przy figurze Matki Bożej na terenie wyścigów konnych na Służewcu codziennie modlą się okoliczni mieszkańcy. W święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wspominano 90. rocznicę poświęcenia figury.

– Do tej Matki zawsze możecie się uciekać, Ona zawsze tu na was czeka, gotowa wysłuchać i pocieszyć – mówił ks. Maciej Wiącek, wikariusz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego podczas Mszy Świętej polowej celebrowanej przy figurze.

W maju 1926 r. figurę poświęcono i ustawiono na Polu Mokotowskim, gdzie wówczas odbywały się wyścigi. Ufundowana została przez trenerów, dżokejów, jeźdźców i obsługę stajenną. W 1938 r. przeniesiono ją na Służewiec, gdzie 3 czerwca 1939 r. na najnowocześniejszym wówczas w Europie torze odbył się pierwszy wyścig. – Figura szczęśliwie przetrwała wojnę, choć na terenie wyścigów stacjonowało 700 Niemców z oddziałów SS, a podczas Powstania Warszawskiego toczyły się tu walki. Przetrwała też czasy komunistyczne. Chętnie modlili się przy niej przedstawiciele tak znanych rodzin związanych z wyścigami, jak Ziemiańscy czy Jagodzińscy – mówi Andrzej Szydlik, długoletni spiker zawodów na Służewcu.

O Mszę Świętą poprosili mieszkańcy z terenu wyścigów, wśród nich sędziwa Pelagia Gawron, emerytowana pracownica wyścigów, która od 55 lat angażuje się w pielęgnowanie figury i terenu wokół niej.

W pobliżu znajdują się dwie jeszcze starsze kapliczki Matki Bożej. Przed wjazdem głównym na wyścigi od strony ul. Puławskiej stoi kapliczka z połowy XIX w., a przy szkole przy ul. Bokserskiej – z 1875 r. Ta ostatnia to wotum dziękczynne za ocalenie okolicznych mieszkańców z epidemii cholery.

Wojciech Świątkiewicz
fot. Wojciech Świątkiewicz

Idziemy nr 24 (558), 12 czerwca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter