30 marca
poniedziałek
Anieli, Kwiryna, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matka niepodległości

Ocena: 5
3309

Była ambasadorką polskości w świecie, a po 1918 r. wychowywała młode pokolenia w wolnej ojczyźnie. Niestrudzona orędowniczka Polski, św. Urszula Ledóchowska.

fot. arch. Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK

Jak doceniono jej pracę, świadczą choćby najwyższe państwowe odznaczenia: Krzyż Niepodległości od Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1930 r., Order Polonia Restituta w 1927 r. od prezydenta Ignacego Mościckiego – który przy okazji wręczenia go odwiedził Pniewy, oraz Złoty Krzyż Zasługi na polu pracy społecznej w 1937 r.

 

Promocja w Szwecji

Kiedy wybuchła I wojna światowa, matka Urszula Ledóchowska miała za sobą 21 lat życia w klasztorze urszulanek w Krakowie, gdzie była nauczycielką i wychowawczynią w szkole i pensjonacie prowadzonym przez siostry, a potem przełożoną klasztoru. I siedem lat pracy w Petersburgu, gdzie pojechała założyć filię klasztoru krakowskiego. Tam wspólnota musiała działać w konspiracji, a ona sama oficjalnie była – zgodnie z austriackim paszportem – hrabiną Julią Ledóchowską. Kiedy wybuchła I wojna światowa, matka Urszula została uznana za persona non grata i otrzymała od władz carskich nakaz opuszczenia kraju. – Na pewno potraktowana zostałaby jeszcze gorzej, gdyby nie jej rodzinne koligacje i europejskie powiązania – opowiada s. Małgorzata Krupecka USJK.

Julia Ledóchowska urodziła się w 1865 r., w Austrii, w rodzinie o rozległych korzeniach, polskich po ojcu Antonim Halka-Ledóchowskim h. Szaława i włosko-szwajcarsko-wirtembersko-inflanckich po matce Józefinie. Wychowana po katolicku wraz z resztą niezwykłego, licznego rodzeństwa – m.in. błogosławioną misjonarką, generałem wojska polskiego i generałem jezuitów – władała od dziecka kilkoma językami. To pomogło jej w misji, którą miała podjąć po opuszczeniu Imperium Rosyjskiego. W 1914 r. wyjechała do Sztokholmu, z nadzieją na szybki powrót do Petersburga po zakończeniu wojny. W Szwecji razem z siostrami zaczęła od założenia szkoły języków obcych dla dziewcząt skandynawskich.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (679), 14 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 29 marca

Kto we Mnie wierzy, choćby umarł, żyć będzie.
Dziś w Kościele: V Niedziela Wielkiego Postu
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 37,12-14; Ps 130,1b-8; Rz 8,8-11; J 11,1-45
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
29 marca – Konkatedra MB Zwycięskiej, Parafia Bożego Ciała na Kamionku (ul. Grochowska 365, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter