24 listopada
piątek
Flory, Emmy, Chryzogona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matka ubogich

Ocena: 0
130

Mija 20 lat od śmierci i pogrzebu Matki Teresy z Kalkuty, założycielki Misjonarek Miłości. Beatyfikował ją Jan Paweł II, a kanonizował Franciszek

fot. archiwum Misjonarek Miłości

 „Gorąco dziękuję Bogu za to, że zechciał ofiarować Kościołowi i światu tę kobietę o niezachwianej wierze jako dar przypominający nam wszystkim, iż najważniejsza jest miłość ewangeliczna, zwłaszcza wtedy, gdy wyraża się ona w pokornej służbie najmniejszym z naszych braci i sióstr. Jestem pewien, że pamięć o niezwykłej sylwetce duchowej Matki Teresy, o jej gorliwej i wielkodusznej miłości do Jezusa obecnego w każdym człowieku, o jej bezwzględnym poszanowaniu wartości ludzkiego życia oraz o odwadze, z jaką stawiała czoło tak wielu wyzwaniom, będzie dla jej duchowych córek i synów inspiracją do kontynuowania jej misji w życiu zakonnym oraz w szczerej i radosnej trosce o najuboższych z ubogich” – napisał Jan Paweł II w telegramie kondolencyjnym nadesłanym do siostry Nirmali, przełożonej generalnej Misjonarek Miłości.

Po otrzymaniu wiadomości o śmierci Matki Teresy papież długo modlił się w swojej prywatnej kaplicy w Castel Gandolfo. W czasie swojego pontyfikatu wielokrotnie się z nią spotykał i wspierał jej działalność. Założone przez nią schronisko dla umierających w Kalkucie odwiedził w lutym 1986 r. podczas pobytu w Indiach.

Śmierć Matki Teresy nastąpiła 5 września 1997 r., w przeddzień pogrzebu brytyjskiej księżnej Diany. I choć wypadek księżnej i jej śmierć zdominowały w owym czasie media, świat przejął się wiadomością o śmierci skromnej zakonnic, skądinąd darzonej wielkim podziwem i przyjaźnią przez tragicznie zmarłą Dianę. Bezpośrednią przyczyną zgonu Matki Teresy był kolejny atak serca, bo z chorobą serca albańska zakonnica borykała się od lat.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (623), 10 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 września 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły