20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mazowieckie Guadalupe

Ocena: 0
1948

W parafii Matki Bożej z Guadalupe w Budach Barcząckich trwa modlitwa za małżeństwa oczekujące potomstwa. Efekty są zadziwiające.

fot. Przemysław Piątkowski

Od trzech lat każdego ósmego dnia miesiąca o godz. 19.00 w kościele odprawiana jest specjalna Eucharystia przed obrazem Matki Bożej z Guadalupe, patronki rodzin, w intencji małżeństw starających się o potomstwo, niewiast w stanie błogosławionym oraz zdrowia poczętych dzieci. Modlitwa wpisuje się w ogólnopolską akcję zainicjowaną przez wspólnotę Kobieta jest Boska, która wraz z siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Gdańska intensywnie modli się za wszystkich pragnących doświadczyć daru rodzicielstwa.

Inicjatorami akcji w parafii są parafialna grupa Odnowy w Duchu Świętym oraz proboszcz ks. Adam Praszczałek. Do Bud Barcząckich przyjeżdża spora grupa osób z okolic Mińska Mazowieckiego. Ksiądz proboszcz dostaje także listy z Gdańska z prośbą o modlitwę. – Modlimy się dziewięciomiesięczną nowenną, połączoną z dziesiątkiem różańca. Podczas Eucharystii istnieje możliwość błogosławieństwa zbiorowego lub indywidualnego. Znam kilka przypadków osób, które informowały mnie, że dzięki modlitwie wstawienniczej wyjednały dla swoich bliskich narodziny dziecka – opowiada ks. Adam.

Ks. Praszczałek z parafianinem Przemysławem Piątkowskim przygotowali pamiątkowe obrazki z modlitwą i wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe, przedstawionej na obrazie w świątyni. Po każdej Eucharystii parafianie odmawiają specjalną modlitwę do patronki parafii, którą modlił się św. Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Meksyku. W bocznej części prezbiterium przedstawiona jest historia objawień w Guadalupe wraz z opisem. Podczas homilii 25 marca ks. Adam zachęca wiernych do duchowej adopcji dzieci zagrożonych aborcją. – Zamówiłem dla parafian kamienny pomnik Matki Bożej Przygarniającej Małe Dzieci, który zostanie odsłonięty najprawdopodobniej w październiku tego roku – ujawnia plany ks. Adam.

Obecność relikwii siedmiu świętych i błogosławionych sprawia, że w parafii liczne są uroczyste obchody uroczystości i świąt z nimi związanych, z wystawieniem i ucałowaniem sakramentaliów.

Najnowszymi relikwiami są wprowadzone do kościoła 10 stycznia bieżącego roku sakramentalia pierwszych polskich misjonarzy męczenników: błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Każdy z parafian otrzymał obrazek zawierający fragment ubrań męczenników. – Zdobyłem także sakramentalia św. o. Pio, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. męczenników podlaskich, bł. Karoliny Kózkówny oraz św. Jana Pawła II. Postawiłem przy relikwiach klęczniki i podpisałem na dole relikwiarze, dzięki czemu coraz więcej wiernych przychodzi modlić się w tym miejscu po Mszy świętej – opowiada ks. Praszczałek.

Przemysław Piątkowski podkreśla, że ks. Adamowi zależy na patriotycznej tożsamości wiernych. Na terenie parafii w okresie powstania listopadowego i styczniowego toczyły się działania zbrojne. – W kancelarii parafialnej można obejrzeć mapę przedstawiającą teren parafii z XIX w. Z księdzem proboszczem mamy pomysł na powstanie książki, która opisywałaby poszczególne miejscowości. Na razie gromadzimy informacje, a jeśli poprawi się sytuacja pandemiczna, postaram się zebrać zdjęcia historyczne i dokumenty od mieszkańców – zaznacza pan Przemysław.

Ośrodek duszpasterski erygował bp Kazimierz Romaniuk 1 października 2004 r., a parafię – abp Henryk Hoser SAC 12 grudnia 2008 r. Tworzy ją pięć wiosek: Barcząca, Budy Barcząckie, Stare Zakole, Zakole-Wiktorowo, Targówka. Ośrodek duszpasterski liczył początkowo 960 osób, obecnie jest 2100 parafian.

Przed ustanowieniem parafii w Budach Barcząckich mieszkańcy najbliższy kościół mieli w Mińsku Mazowieckim. Ziemię pod plac kościelny ofiarowała rodzina Zawadzkich z Bud Barcząckich. – Organizacja parafii rozpoczęła się odwycinki drzew i ogrodzenia terenu, pomagało mi około piętnastu parafian. Wezwanie wspólnoty parafialnej ustalił z bp. Romaniukiem ówczesny dziekan dekanatu mińskiego ks. Stanisław Wołosiewicz, na znak pierwszej pielgrzymki zagranicznej św. Jana Pawła II do Meksyku w 1979 r. – wspomina ks. Adam Praszczałek.

Przed nominacją na organizatora ośrodka duszpasterskiego ks. Praszczałek służył jako wikariusz i kapelan szpitalny w Mińsku Mazowieckim. Ks. Adam podkreśla, że miał wówczas problem z odnalezieniem graficznego przedstawienia Matki Bożej z Guadalupe. – Obrazek Madonny otrzymałem akurat w momencie powołania na organizatora parafii od dr. Zygmunta Osińskiego z mińskiej placówki medycznej, który był w meksykańskim sanktuarium – wspomina ksiądz proboszcz. Na podstawie tego wizerunku został namalowany w 2003 r. obraz Matki Bożej z Guadalupe, który do dziś znajduje się w świątyni, a Matka Boża odpowiada na zanoszone za Jej wstawiennictwem modlitwy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter