22 września
piątek
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Męczennik z Orawy

Ocena: 0
2440

Ksiądz Jan Góralik, który zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Dachau, nie jest postacią szerzej znaną – jak choćby 108 męczenników II wojny światowej, o których pamięć i kult zabiegają diecezje i zakony. Postaci tego kapłana archidiecezji krakowskiej poświęcona jest książka Łukasza Wiatera.

Był skromnym proboszczem niewielkiej parafii w powiecie nowotarskim. Urodzony w 1889 r. w rodzinie chłopskiej, bez trudu ukończył elitarne Gimnazjum św. Anny w Krakowie, a następnie wstąpił do miejscowego seminarium duchownego, studiując jednocześnie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 1911 przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w sanktuarium maryjnym w Rychwałdzie, w parafii św. Marcina w Radziechowach, św. Katarzyny w Cięcinie (tu zasiadał w radzie gminnej), Najświętszego Zbawiciela na krakowskim Zwierzyńcu. Był kapelanem sióstr norbertanek i katechetą szkolnym.

W roku 1928 został proboszczem w Podwilku na Orawie. Tu też dał się poznać nie tylko jako znakomity duszpasterz, ale także wybitny działacz społeczny. Założył kasę oszczędnościową, mleczarnię, straż pożarną, został radnym gminy Jabłonka, walczył z alkoholizmem. Gościł w roku 1929 prezydenta Ignacego Mościckiego. Swoje zaangażowanie społeczne tłumaczył: „Kto chwilę sposobną zmarnuje, kto z czasu dogodnego nie skorzysta, ten marnuje drogą perłę, za którą łatwo mógł niebo kupić, a następnej sposobnej chwili może się nie doczeka”.

Kiedy mianowano go w 1935 r. dziekanem dekanatu orawskiego, pozostał w Podwilku. Został aresztowany już w drugim dniu wojny, 2 września 1939 r. Więziony najpierw w obozach jenieckich Kaiser-Steibruch, Itzehoe i Rottenburg, został ostatecznie osadzony najpierw w KL Buchenwald, w kwietniu 1940 r., a od 7 lipca 1942 r. – w KL Dachau (numer obozowy 31208), największym niemieckim obozie koncentracyjnym dla polskich księży, gdzie zginął 26 października 1942 r. Śmierć poniosło tam jeszcze dwunastu innych księży archidiecezji krakowskiej.

Łukasz Wiater, autor książki, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Orawy i w swoich tekstach popularyzuje historię regionu. „Biografia ks. Jana Góralika (…) to nie tylko dług wdzięczności, to także przekaz edukacyjny dla młodego pokolenia, tej prawdy historycznej, która nawet po tylu latach od jego męczeńskiej śmierci w KL Dachau mówi wiele o etosie polskiego kleru” – napisała dr Anna Jagodzińska z IPN.

Cennym uzupełnieniem książki są zachowane homilie ks. Góralika. Tygodnik „Idziemy” jest patronem medialnym książki.

 

Łukasz Wiater, „Ks. Jan Góralik. Kapłan, społecznik, męczennik”, Orawia, Podwilk-Kraków-Warszawa 2016, ss. 180

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Piątek, XXIV Tydzień zwykły
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 1-3
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Ojca Pio

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter