28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Medjugorie - nierozwiane wątpliwości

Ocena: 0
12242
Z wizytą papieża Franciszka w Bośni i Hercegowinie wielu katolików łączyło nadzieje na definitywne rozstrzygnięcie autentyczności objawień w Medjugorie. Na ostateczne stanowisko Stolicy Apostolskiej – jak mówi jej rzecznik o. Federico Lombardi – będziemy musieli jednak jeszcze poczekać.
W ciągu trzech dziesięcioleci położone w tym kraju Medjugorie stało się jednym z największych ośrodków pielgrzymkowych na świecie, odwiedzanym – według najnowszych danych – przez ok. półtora miliona osób rocznie. Jednocześnie jest to miejsce wywołujące wiele nieporozumień, a nawet napięć w Kościele powszechnym.

Początki

Trzydzieści lat temu Maryja ukazała się szóstce miejscowych dzieci. Vicka Ivanković, urodzona 3 września 1964 r. w parafii medjugorskiej, do dzisiaj ma widzenia, w praktyce codziennie i to niezależnie od tego, gdzie się znajduje. W 2002 r. wyszła za Marijo Mijatovicia, z którym ma dwoje dzieci, mieszka w sąsiedniej parafii Gradina. Marija Pavlović, ur. 1 kwietnia 1965 r. w Medjugorie, po raz pierwszy ujrzała Maryję 25 czerwca 1981 r. i też wizje te trwają do dzisiaj. W 1993 r. poślubiła Włocha Paola Lunettiego, z którym ma troje dzieci; mieszka w miejscowości Monza koło Mediolanu; „Gospa”, czyli Pani, ukazuje się jej w różnych miejscach na świecie. Ivan Dragićević, ur. 25 maja 1965 r. w Mostarze, także doświadcza widzeń od pierwszego dnia do chwili obecnej. W 1994 r. ożenił się z byłą miss stanu Massachusetts Loreen Murphey i ma z nią czworo dzieci. Mieszkają pół na pół w Bostonie i Medjugorie. Mirjanie Dragićević, ur. 18 marca 1965 r. w Sarajewie, „Gospa” ukazywała się od początku do Bożego Narodzenia 1982, potem sporadycznie, m.in. w jej urodziny, a od 2 sierpnia 1987 r. drugiego dnia każdego miesiąca mówi do niej. W 1989 r. Mirjana wyszła za Marka Soldo i ma z nim dwoje dzieci. Mieszka w Medjugorie. Ivanka Ivanković, ur. 21 czerwca 1966 r. w Medjugorie, widzenia miała od 25 czerwca 1981 r. do 7 maja 1985 r., obecnie mniej więcej raz w roku: 25 czerwca, w rocznicę pierwszego objawienia. Z mężem Rajko Elezem ma troje dzieci. Mieszka w Medjugorie. Jakov Čolo, ur. 6 marca 1971 r. w Medjugorie, miał codzienne widzenia od 25 czerwca 1981 r. do 12 września 1998 r., obecnie tylko na Boże Narodzenie. W 1993 r. poślubił Włoszkę Annę-Lisę Barozzi, z którą ma troje dzieci, mieszka w Medjugorie.

Jak widzimy, czworo wizjonerów pochodzi z samej wioski, dwoje – z Mostaru i Sarajewa, wszyscy założyli już rodziny, a łączna liczba objawień, których dotychczas doświadczyli, przekracza już 40 tys. Te i szereg innych czynników, związanych z ukazywaniem się „Gospy”, będą miały – jak to zobaczymy – istotne znaczenie przy ocenie ich prawowierności przez Kościół.

Historia i polityka

W roku 1981 istniała jeszcze Jugosławia, rządzona przez komunistów. O ile na płaszczyźnie gospodarczej, częściowo też społecznej, wykazywali oni duży liberalizm i otwarcie na świat – o tyle w wymiarze duchowym i ideowym odznaczali się dogmatyzmem i „twardogłowiem”.

Na łamach chorwackiego tygodnika katolickiego „Glas Koncila” miejscowy proboszcz o. Petar Vlašić wspominał niedawno, że w wyniku II wojny światowej i rządów komunistycznych hercegowińska prowincja franciszkańska (do której należeli zakonnicy prowadzący parafię w Medjugorie) straciła 70 członków, zginęło też 344 parafian. Jeszcze więcej księży i braci było na różne sposoby prześladowanych, a szkoła starała się wychowywać młode pokolenia w duchu bezbożnictwa oraz wrogości do Kościoła i wiary. Na to wszystko nakładała się jeszcze polityka narodowościowa władz w Belgradzie, które wyraźnie dążyły do zacierania różnic etnicznych między obywatelami jednej republiki, co w praktyce oznaczało m.in. walkę z narodowymi dążeniami Chorwatów, stanowiących większość w Hercegowinie.

Gdy więc na początku lat osiemdziesiątych Matka Boża zaczęła się ukazywać sześciorgu dzieci – jak twierdziły – miejscowa ludność i duszpasterze odebrali to jako Boże wynagrodzenie za lata prześladowań z jednej strony i za wytrwanie w wierze z drugiej. Wieloletni proboszcz i prowincjał franciszkanów w Hercegowinie o. Tomislav Pervan w rozmowie ze wspomnianym „Glasem Koncila” powiedział, że „niebo się otworzyło i wylało łaskę na tę krainę i na ten naród”.

I rzeczywiście, gdy z perspektywy minionych lat patrzy się na wysiłki ówczesnych komunistów, widać, jak daremne były ich działania i że w istocie raczej umocniły wiarę i przywiązanie miejscowej ludności do Kościoła.

„Gospa” a życie duchowe

Maryja mówiła o sobie od początku, że jest Królową Pokoju, a wezwania do nawrócenia i pokoju stanowią do dzisiaj trzon tych objawień. Do tego ich aspektu nawiązują często zwolennicy i obrońcy przesłania z Medjugorie, a jeden z najgorliwszych jego propagatorów, o. Slavko Barbarić OFM (1946-2000), wręcz twierdził przy różnych okazjach, że Matka Boża przepowiedziała krwawą wojnę w byłej Jugosławii w latach dziewięćdziesiątych (a najokrutniejsza była ona właśnie w Bośni i Hercegowinie), przed którą wcześniej ostrzegała. Dlatego powszechnie jest znana jako Pani – Królowa Pokoju, po chorwacku Gospa – Kraljica mira.

Jednym z podstawowych warunków
uznania prawdziwości danego objawienia
jest jego zgodność z oficjalnym nauczaniem Kościoła

Objawienia w Medjugorie bardzo szybko stały się sławne w całej ówczesnej Jugosławii, a niebawem także poza jej granicami. Do małej wioski, która szybko stała się wielkim sanktuarium maryjnym, zaczęli przybywać zarówno pielgrzymi, jak i zwykli turyści z całego świata. Na miejscu często okazywało się, że Gospa rzeczywiście działa i że Medjugorie jest naprawdę czymś szczególnym. Dokonywały się tu i nadal dokonują liczne cuda i nawrócenia, ludzie nieraz po latach życia bez wiary i Boga, z dala od Kościoła, nawracają się, odbywają spowiedzi życia i na nowo odkrywają swe duchowe korzenie.

Od 1986 r., gdy zaczęto prowadzić statystyki dotyczące życia religijnego w tym miejscu, do dzisiaj Msze św. w Medjugorie odprawiło 591 177 księży z całego świata, przy czym liczba ta stale wzrasta, np. w ubiegłym roku było ich 38 227, rok wcześniej – 33 302, a w 2008 – 31 724. Od 1985 r. do chwili obecnej udzielono tam ponad 26,5 mln Komunii św. (dokładnie 26 537 340). W ostatnich latach do Komunii przystępuje tu średnio prawie 1,5 mln ludzi rocznie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter