28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Meksyk: oficjalne powitanie Franciszka

Ocena: 0
1017

Przybywam dziś jako misjonarz miłosierdzia i pokoju – powiedział Franciszek 13 lutego podczas spotkania z władzami, społeczeństwem cywilnym i korpusem dyplomatycznym w Pałacu Narodowym w Mieście Meksyk.

2016-02-13 19:36
tom, kg (KAI) / Miasto Meksyk, sg
fot. PAP/EPA/JORGE NUNEZ 

Wcześniej oficjalnie powitał go prezydent Enrique Peña Nieto, któremu towarzyszyła jego żona Angélica Rivera de Peña. Powitanie i wizyta kurtuazyjna odbyły się po raz pierwszy w Pałacu Narodowym, siedzibie głowy państwa.

Z nuncjatury apostolskiej do siedziby władz państwowych papież przejechał papamobilem w towarzystwie eskorty policyjnej. Na ulicach witały go entuzjastycznie tysiące ludzi. Na dziedzińcu Pałacu przyjęto go z honorami wojskowymi, a po odegraniu hymnów Meksyku i Watykanu obu przywódcom przedstawiono członków delegacji obu stron. Następnie papież i prezydent udali się do sali konferencyjnej na trzecim piętrze pałacu na krótką prywatną rozmowę. Potem ponownie wyszli do ok. 1,2 tys. zebranych na Patio Centralnym, gdzie obaj wygłosili przemówienia powitalne.

– Mieszkańcy naszego kraju kochają cię za twą szczerość, otwartość i dobroć – zapewnił Ojca Świętego prezydent. Zwrócił przy tym uwagę, że powitanie to odbywa się po raz pierwszy w Pałacu Narodowym (wcześniej Jan Paweł II był podejmowany w innych budynkach, a Benedykt XVI w 2012 odwiedził inną część kraju, poza stolicą).

Szef państwa podkreślił, że jest to dzień wielkiej radości i entuzjazmu dla całego narodu, który z wielką uwagą i miłością przyjął swego gościa. Dodał, że Meksyk kocha Franciszka za jego dobroć, prostotę i ludzkie ciepło, a jego osoba jest w sercach wszystkich mieszkańców kraju.

Wspomniał następnie, że wizyta ta odbywa się w ważnym i złożonym okresie dla świata. –Jest to czas wielkich wyzwań. Ludzkość doświadcza rozlicznych i przyspieszonych zmian, otwierających możliwości, ale też rodzących wątpliwości i niepewności – stwierdził prez. E. Peña Nieto. Zwrócił uwagę na współczesne paradoksy, gdy z jednej strony cała ludzkość może się wyżywić, z drugiej zaś miliony osób umierają z głodu. Podobnie jest z postępem w różnych naukach i medycynie, które pozwala wyleczyć coraz więcej chorób i dłużej żyć, a jednocześnie osiągnięcia naukowe wykorzystuje się do wywoływania wojen i zniszczeń.

– Dlatego musimy odnowić nadzieję na przyszłość, nadzieję, która jest drogą i światłem. Wszyscy jesteśmy wezwani do budowania lepszego świata, pracując w jedności i zgodzie, gdyż solidarność jest sposobem tworzenia historii – zaznaczył szef państwa. Dodał, że rządy winny tworzyć warunki dla zapewnienia podstaw dobrobytu naszym społeczeństwom i możliwości rozwoju wszystkim. Obywatele zaś mają stosować i przekazywać wartości, umożliwiające współżycie i postęp społeczeństwa. – Szacunek, tolerancja i zrozumienie to cechy, które – niezależnie od przekonań każdej osoby – "czynią nas lepszymi" – oświadczył mówca.

Na zakończenie zapewnił Ojca Świętego, że wszędzie, dokądkolwiek się uda, "spotka lud szlachetny i gościnny, dumny lud guadalupański". – Taki jest Meksyk, który cię przyjmuje z otwartym sercem i ramionami Jesteśmy wspólnotą, która docenia rodzinę, społeczeństwem solidarnym i narodem wykutym przez kulturę wysiłku. Meksyk obejmuje cię z miłością – zakończył swe przemówienie prezydent.

Z kolei przemówił Franciszek. Wskazując na kulturowe bogactwo Meksyku zachęcił, aby je "cenić, pobudzać i strzec". Podkreśliwszy, że młodzież stanowi ponad połowę mieszkańców kraju, zauważył, że "naród obdarzony młodzieżą jest zdolny do odnawiania się i przeobrażania". Podkreślił wagę odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. – Przyszłość wykuwa się w dniu dzisiejszym ludzi sprawiedliwych, uczciwych, zdolnych do angażowania się w imię dobra wspólnego, tego «dobra wspólnego», które w obecnym, XXI wieku nie jest w cenie – powiedział papież.

Zwrócił uwagę, że doświadczenie pokazuje, że za każdym razem, gdy szukamy drogi przywilejów lub korzyści nielicznych ze szkodą dla dobra wszystkich, wcześniej czy później życie w społeczeństwie staje się żyznym gruntem dla korupcji, handlu narkotykami, wykluczenia różnych kultur, przemocy a nawet dla handlu ludźmi, porwań i śmierci, powodując cierpienia i hamując rozwój.

Ojciec Święty z uznaniem mówił o tych Meksykanach, którzy zrozumieli, że "aby móc przezwyciężyć sytuacje zrodzone z mroków indywidualizmu, konieczna była zgoda instytucji politycznych, społecznych i rynkowych oraz wszystkich mężczyzn i kobiet, którzy angażują się w poszukiwanie dobra wspólnego i promocję godności osoby". Wskazał na potrzebę budowania nowych form dialogu, rokowań, mostów, które są w stanie prowadzić drogą solidarnego zaangażowania, aby chrześcijanie mogli oddać się budowaniu „polityki prawdziwie ludzkiej” i społeczeństwa, w którym nikt nie czuje ofiarą kultury odrzucenia.

Papież wezwał przywódców życia społecznego, kulturalnego i politycznego, aby w sposób szczególny pracowali nad udostępnieniem wszystkim obywatelom niezbędnych dóbr materialnych i duchowych, stworzeniem stosownych warunków życia, godnej pracy, wyżywienia, rzeczywistej sprawiedliwości, skutecznego bezpieczeństwa oraz do zdrowego i pokojowego środowiska naturalnego. Zastrzegł, że jest to sprawa nie tylko ustawodawstwa, ale także pilnego kształtowania osobistej odpowiedzialności każdej osoby z pełnym poszanowaniem innych jako współodpowiedzialnych za wspólną sprawę promowania rozwoju narodowego.

Franciszek zapewnił, że w tym wysiłku rząd meksykański może liczyć na współpracę Kościoła katolickiego, który towarzyszył życiu tego narodu i który ponawia swe zaangażowanie i wolę służenia wielkiej sprawie człowieka: budowaniu cywilizacji miłości.

– Jestem gotów przemierzyć ten piękny i wielki kraj jako misjonarz i pielgrzym, pragnący ponowić wraz z wami doświadczenie miłosierdzia jako nową perspektywę możliwości, która nieuchronnie niesie sprawiedliwość i pokój – zakończył swe przemówienie Ojciec Święty.

Pałac Narodowy (prezydencki) zajmuje szczególne i symboliczne miejsce w dziejach Meksyku, wiąże się bowiem bezpośrednio z rewolucją z 1910, która miała charakter silnie antyklerykalny i antykatolicki.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter