19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miasto - rewitalizacja

Ocena: 0
754

Mszą św. w łódzkiej bazylice archikatedralnej, celebrowaną przez abp. Grzegorza Rysia, rozpoczął się VI Kongres Nowej Ewangelizacji, który od 9 do 11 września odbywał się w Łodzi pod hasłem „Miasto Rewitalizacja”.

fot. ks. Paweł Kłys

– Pierwsze słowo tego kongresu pochodzi od Jezusa, który mówi: otwórzcie się na łaskę, którą w sobie macie, łaskę miłości do ludzi, po miłość do nieprzyjaciół włącznie – apelował metropolita łódzki.

 


FORMACJA KAPŁANÓW

Pierwszy dzień kongresu adresowany był do duchownych diecezjalnych i zakonnych, a głównym mówcą spotkania był abp Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa. Wspomniał początek swojej posługi w Watykanie, do której wezwał go Ojciec Święty Franciszek. Duchowny zauważył, że – mówiąc o formacji kapłańskiej – należy zwrócić uwagę na lata, które są przed seminarium. – Nasza formacja zaczęła się od chrztu. Potem następuje krótki czas formacji seminaryjnej, a następnie rozpoczyna się najdłuższy okres formacji prezbitera, który ma miejsce wraz z przyjęciem święceń kapłańskich. Te dwa poprzednie etapy: przedseminaryjny i seminaryjny, są przygotowaniem do formacji prezbitera. Formacja kapłańska jest doświadczeniem bycia w sposób trwały uczniem, by upodobnić się do Chrystusa. Nigdy nie możemy zapomnieć o tym, że jesteśmy uczniami Chrystusa. Co to znaczy być uczniem Jezusa Chrystusa? To znaczy przyjąć Jego styl życia. Tak jak Jezus Chrystus służył, tak i my jesteśmy powołani, by służyć innym. Jest to powołanie, by to, co czynił Jezus Chrystus pomnożyć, powtórzyć swoim życiem – zaznaczył prelegent.

 


CHRYSTUS BEZ GRANIC

Drugi dzień Kongresu był blokiem wykładów, połączonym z rozmową panelową i warsztatami. Wśród prelegentów znaleźli się kard. Luis Martines Sista (Barcelona), prof. dr hab. Bogusław Jasiński, prof. Kaja Kaźmierska (Uniwersytet Łódzki), ks. Tomáš Halik (Czechy), abp Jorge Carlos Patrón Wong, ks. dr Grzegorz Strzelczyk, prof. Władysław Stróżewski, prof. Jarosław Gajewski, prof. dr hab. Bogusław Jasiński, aktor Adam Woronowicz, muzyk Joachim Mencel oraz abp Grzegorz Ryś.

Ks. Tomáš Halik zauważył, że Jezus relatywizuje dążenia autorytetów religijnych, które starają się zamknąć Boga miłości w granicach religijności zakazów i nakazów, relatywizuje granicę między my i oni. Jednak jedyną absolutną rzeczywistością dla Niego jest miłość. Ponadto powiedział, że Jezus zachęca każdego z nas do cierpliwego głoszenia Dobrej Nowiny.

Ks. Grzegorz Strzelczyk w konferencji „Teologia przepowiadania online” mówił o wnoszeniu Ewangelii do nowej kultury. – Ważne, jak będziemy się zachowywać w relacjach, które są zapośredniczone za pomocą nowych mediów internetowych. Wiemy doskonale, że świadectwo słowa bez świadectwa życia potrafi być nieskuteczne, niewiarygodne – tłumaczył ks. Strzelczyk.

Uczestnicy kongresu mogli również wziąć udział w warsztatach tematycznych: „Wszyscy jesteśmy winni – nasza rola ludzi wiary wobec skazanych”, „Przemienić ruinę w dzieło sztuki – bezdomność jako szansa i dar”, „Bezdomność jako doświadczenie uzdrowienia wewnętrznego – czego nauczyły mnie osoby bezdomne?”, „Duszpasterstwo małżeństw niesakramentalnych”, „Homoseksualizm na kozetce”, „Zaraz coś rypnie? Jak docierać do rozczarowanych Kościołem?” i „Warsztat Ewangelizacja w sieci”.

 


DOŚWIADCZENIE WOLNOŚCI

Zwieńczeniem 3-dniowego Kongresu w Łodzi było wydarzenie ewangelizacyjne zatytułowane „Ku doświadczeniu wolności”, które odbyło się na stadionie żużlowym Orła Łódź, a którego częścią był projekt muzyczny „Dekalog” w wykonaniu artystów z całego świata.

Uczestnicy spotkania wysłuchali Słowa Bożego o wyjściu Narodu Wybranego z niewoli egipskiej, wzięli udział w inscenizacji przejścia przez Morze Czerwone oraz wysłuchali nauczania abp. Grzegorza Rysia na temat Dekalogu. – Dekalog nie może wydarzyć się tak, że się go po prostu odczyta, że zostaniemy zderzeni z dwiema kamiennymi tablicami i z pewnym kodeksem etycznym, nawet najbardziej szlachetnym i nawet najbardziej popularnym wśród dzisiejszych ludzi. Żeby zmierzyć się ze słowem Dekalogu, trzeba się spotkać z Bogiem. I wśród tych oczekiwań, które w sobie macie, związanych z tym wieczorem, ja mam nadzieję, że macie też w sobie takie oczekiwanie, że wszyscy możemy spotkać się z Bogiem. Jeśli się nie spotkamy z Nim, tak naprawdę nie będzie spotkania z Dekalogiem – tłumaczył metropolita łódzki.

Dopełnieniem spotkania był koncert ewangelizacyjny, w czasie którego zaprezentowano dziesięć utworów na temat Bożych Przykazań. Wśród artystów występujących na scenie znaleźli się: Patrick Kelly (Irlandia), o. Stan Fortuna (USA), Levi Sakala (Zambia), Kelvin Grant (Jamajka), Tony Melendez (USA), Adeb Chamoun (Syria) oraz artyści z Polski. Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu połączona ze spowiedzią i modlitwą wstawienniczą.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter