29 stycznia
środa
Zdzisława, Franciszka, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Między miłością i nienawiścią

Ocena: 0
758

Ludzie kierowani nienawiścią nie potrafią zrozumieć, że powodem krytyki może być miłość. - mówi kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej,  w rozmowie z ks. Henrykiem Zielińskim

kard. Zenon Grocholewski

Jak Ksiądz Kardynał interpretuje to, że Ojciec Święty swoim delegatem na rocznicę wyzwolenia Auschwitz mianował właśnie Księdza Kardynała?

Sądzę, że powód jest bardzo prosty. Stolica Święta zdaje sobie sprawę z tego, że my Polacy jesteśmy tymi, których najbardziej zabolało zło wypływające z ideologii pozbawionej Boga i przesiąkniętej nienawiścią, które zostało uskutecznione w Auschwitz. A więc będziemy to szczególnie głęboko przeżywali.

 

Czym jest dla Stolicy Apostolskiej pamięć o ofiarach i rzeczywistych sprawcach mordów dokonywanych podczas II wojny światowej?

Jest rzeczywistością, która zmusza do bardzo solidnej refleksji i wyciągnięcia z niej wniosków na przyszłość. Refleksja ta koncentruje się na dwóch elementach. Po pierwsze, to zaduma nad tym, że człowiek może do tego stopnia się odczłowieczyć, by stać się zdolnym do tak potwornych czynów dokonywanych z premedytacją, z zimną krwią. Trzeba przy tym pamiętać, że chodzi o ogromną liczbę sprawców, którzy dokonywali niewyobrażalnych okrucieństw wobec niczemu niewinnych osób, i że ten bandytyzm nie ograniczył się do Auschwitz, ale miał zasięg bardzo szeroki, światowy. A więc zaduma nad mysterium iniquitatis, wobec którego myślący człowiek nie może przejść obojętnie.

Drugim przedmiotem refleksji jest pytanie: co wpłynęło na przepełnienie serc tak potworną nienawiścią, czyniąc ludzi zdolnymi do tak ogromnej potworności? Tutaj łatwiej pokusić się o odpowiedź, w której istotną rolę niewątpliwie miało odrzucenie Boga i związane z tym wychowanie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 03 (743), 19 stycznia 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 stycznia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 stycznia

Zasiani na ziemię żyzną są ci, którzy słuchają słowa, przyjmują je i wydają owoc.
Dziś w Kościele: środa, III tydzień zwykły
Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Sm 7,4-17; Ps 89(88),4-5.27-28.29-30; Mk 4,1-20
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -