2 marca
sobota
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Międzyreligijny Marsz Solidarności z Ukrainą

Ocena: 4.7
440

Do udziału w Międzyreligijnym Marszu Solidarności z Ukrainą oraz modlitwie o pokój zachęcił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Z zaproszeniem do uczestnictwa w spotkaniu, które zaplanowano na 5 marca w centrum Bielska-Białej, hierarcha zwrócił się do przedstawicieli różnych wyznań i społeczności – grekokatolików, luteran, przedstawicieli żydowskiej gminy, a także władz miejskich i samorządowych oraz wszystkich wiernych i duchownych z diecezji bielsko-żywieckiej.

diecezja.bielsko.pl

„Spotykamy się na placu Bolesława Chrobrego w Bielsku-Białej w sobotę, 5 marca, o godz. 19:30. Następnie przejdziemy w cichym marszu do katedry św. Mikołaja, w której sprawowana będzie Msza św.” – napisał duchowny na Twitterze.

Spotkanie rozpocznie się modlitwą ekumeniczną. Liturgię w bielskiej katedrze sprawować będzie bp Pindel. Organizatorzy marszu zachęcili, by przynieść ze sobą flagi Polski i Ukrainy oraz latarki, które będą wykorzystywane na Placu Chrobrego oraz podczas przemarszu.

Tymczasem w Środę Popielcową o godzinie 20:30 zaplanowano modlitwę różańcową online z biskupem Romanem. Będzie ona transmitowana przez konta diecezji na Facebooku, Twitterze, Youtube. Tego dnia przed południem biskup odprawi Mszę św. w żywieckiej konkatedrze. Kilka dni temu poinformował, że tegoroczna jałmużna wielkopostna księży przeznaczona zostanie na pomoc ukraińskim uchodźcom.

W minioną niedzielę Caritas bielsko-żywiecka rozpoczęła w parafiach zbiórkę do puszek na rzecz pomocy Ukraińcom. Będzie ona kontynuowana w Popielec.

Przez cały czas diecezjalna Caritas prowadzi zbiórkę pieniężna oraz rzeczową dla uchodźców z Ukrainy. Szczególnie mocno zaangażowało się w akcję Liceum Katolickie w Cieszynie. Młodzi ludzie od kilku dni zbierają artykuły żywnościowe z długim terminem przydatności do spożycia, karimaty, śpiwory, koce, środki higieny osobistej i pampersy. Wsparcie medyczne i rzeczowe dla uchodźców zaoferowała Klinika św. Łukasza w Bielsku-Białej.

Nadzorowane przez diecezję ośrodki, w tym te należące do Caritas, zostały udostępnione uchodźcom z Ukrainy. Ks. Robert Kurpios, dyrektor diecezjalnej Caritas, szacuje, że schronienie na terenie diecezji znajdzie około 200 osób.
Przybyły już pierwsze z nich – przede wszystkim – dzieci z matkami oraz osoby starsze. Przybysze zamieszkali w Centrum im. bł. ks. W. Bukowińskiego w Zagórniku. To 13 osób, w tym sześcioro dzieci. W drodze są kolejne grupy, w tym m.in. 25 dzieci z ukraińskiego Domu Dziecka z opiekunami.

Przybywający uciekinierzy będą rozlokowani m.in. w Centrum Jubileuszowym Caritas w bielskim Lipniku, u pobliskich sióstr Notre Dame, u sióstr duchaczek i orionistów w Międzybrodziu Bialskim, Andrychowie i Istebnej.

Na Ukrainę z bielsko-żywieckiej diecezji wyruszają 3 transporty humanitarne oraz z pomocą żywnościową dla żołnierzy. Zamierzają dotrzeć do Mościsk i Drohobycza.

Pomocą w obecnej sytuacji na terenie diecezji zajmuje specjalny zespół wsparcia dla uchodźców z Ukrainy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Sobota, II Tydzień Wielkiego Postu
Zabiorę się i pójdę do mego ojca, i powiem:
«Ojcze, zgrzeszyłem przeciw Niebu i względem ciebie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 15, 1-3.11-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter