14 sierpnia
piątek
Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłość widzialna

Ocena: 0
1493

Módl się, pracuj i nie bądź smutny – ta reguła św. Benedykta, która każe odwrócić uwagę od siebie, stała się receptą na sukces benedyktynek z Otwocka. Sukces trwa już sto lat!

fot. arch. sióstr benedyktynek

Zaborcy robili wszystko, by utrudnić lub uniemożliwić życie duchowe na polskich ziemiach. Jedne zakony kasowali, do innych ograniczali nabór – nowicjuszka musiała poczekać, aż któraś z sióstr umrze, „zwalniając” jej w ten sposób miejsce. Osób takich jak Józefa Kulesza, założycielka Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek, bynajmniej to nie zniechęcało. Urodzona w 1859 r. na Podolu, po nauce na kijowskiej pensji i krótkim pobycie w Stanach Zjednoczonych, w wieku 35 lat wstąpiła do wileńskiego konwentu benedyktynek pod wezwaniem św. Katarzyny. Otrzymała imię Jadwiga i posługiwała z ukrycia – m.in. w Przemyślu i Grodnie.

 

Zakon wędrowny

W 1907 r. wyjechała do Rzymu, gdzie poznała matkę Kolumbę Gabriel, założycielkę sióstr benedyktynek miłosierdzia. Ta wysłała ją na Podole, aby założyła dom filialny włoskiego zgromadzenia. – Siostra Jadwiga poznała tam Jadwigę Aleksandrowicz, ziemiankę, która w Białej Cerkwi koło Kijowa chciała prowadzić ochronkę dla osieroconych dzieci – mówi s. Dobrawa Piaścik ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek. – Żartowały, że jak wezmą się za to dwie Jadwigi, to nie może się nie udać. Potrzebowały pomocy, więc s. Jadwiga zaczęła przyjmować kandydatki. Za zgodą bp. Ignacego Dubowskiego 24 czerwca 1917 r. odbyły się pierwsze obłóczyny. Na ten dzień datowane jest założenie zgromadzenia.

Kiedy bolszewicka pożoga ogarnęła Podole, w 1920 r. siostry przeniosły się na Wołyń. Tam – za ofiary od społeczeństwa – dożywiały dzieci, prowadziły ochronkę i żłobek. Wzrastały nowe powołania, a wraz z nimi – liczba sióstr. Po drugiej wojnie światowej wichry historii znów je przeniosły, tym razem do centralnej Polski. Początkowo zatrzymały się w Lublinie. Tu zostawiły starców i część dzieci w zakładach opiekuńczych, a z resztą powędrowały do Puław i Końskowoli, gdzie kontynuowały posługę.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 1 (587), 1 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 11 stycznia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 sierpnia

Piątek, XIX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika
Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 16, 1-15. 60. 63;Ps Iz 12, 2. 3 i 4-6; Mt 19, 3-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Modlitwy apelowe w dniu 14 sierpnia
będą włączone w uroczystości 
przy Krzyżu ks. Ignacego Skorupki
na polach Ossowa.

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter