4 października
środa
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłość, zgoda, pokój

Ocena: 0
2484

Papież Franciszek odbył swoją 21. podróż zagraniczną, odwiedzając buddyjską w większości Mjanmę i muzułmański Bangladesz. W obu tych azjatyckich państwach katolicy są zdecydowaną mniejszością.

fot. PAP/EPA/VINCENZO PINTO

Mjanma

Wizyta w Mjanmie – dawnej Birmie – przebiegała pod hasłem „Miłość i pokój”. Najważniejszymi jej wydarzeniami były Msze Święte w Rangunie z udziałem 150 tys. wiernych oraz z pięciotysięczną rzeszą młodzieży w katedrze, spotkania z Najwyższą Radą Mnichów Buddyjskich Sangha, z biskupami i przedstawicielami władz. Była to pierwsza podróż głowy Kościoła katolickiego w historii tego południowoazjatyckiego kraju, w którym ok. 90 proc. mieszkańców wyznaje buddyzm, a katolików jest ok. 700 tys.

Papież spędził w Mjanmie cztery dni (27-30 listopada) i przede wszystkim umocnił miejscową „małą trzódkę” tamtejszego dynamicznie rozwijającego się Kościoła, która stara się budować jedność mimo ograniczeń i murów. Podejmuje ona także wspólne działania z buddystami na rzecz pokoju, poszanowania godności człowieka i pojednania. Wraz z przewodniczącym Sangha papież potępił terroryzm i ekstremizm religijny. Podróż już przyniosła owoce: rząd Mjanmy zapowiedział na ostatni tydzień stycznia trzecią sesję konferencji pokojowej Panglong z udziałem mniejszości etnicznych, jako dalszy ciąg negocjacji z grupami zbrojnymi, z którymi armia birmańska walczy od ponad 60 lat.

Franciszek wyraził uznanie dla miejscowych katolików za ich „prorocze świadectwo umiłowania Boga i bliźniego”, które wyraża się w zaangażowaniu na rzecz ubogich, ludzi pozbawionych praw i wysiedlonych. Spotkał się z przedstawicielami rządzącego w Mjanmie wojska oraz z przedstawicielami różnych religii. Parafrazując słowa Psalmu 133, powiedział: – Jak miło widzieć braci razem. Zjednoczonych – to nie znaczy jednakowych. Jedność to nie jednorodność, także w obrębie tego samego wyznania religijnego. Każdy ma swoje wartości, bogactwa, ale także swoje wady – stwierdził Franciszek i zaznaczył, że pokój jest harmonią. Zauważył, że obecnie doświadczamy ogólnoświatowej tendencji do jednorodności, kiedy wszystko usiłuje się uczynić takim samym. A to zabija człowieczeństwo, to jest kolonizacja kulturowa. Zachęcił do doceniania bogactwa różnic etnicznych, religijnych czy kulturowych, stanowiących punkt wyjścia do dialogu oraz uczenia się drugiej osoby.

W stolicy kraju Naypyidaw Franciszek spotkał się tam najpierw z prezydentem Htinem Kyawem, a następnie ze stojącą na czele rządu i kierującą dyplomacją panią Aung San Suu Kyi, laureatką Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 r. Wskazała ona na wielkie zróżnicowanie etniczne i kulturowe swojej ojczyzny. Podkreśliła znaczenie wkładu chrześcijan w dobro wspólne. – Stale podążamy naprzód z ufnością – powiedziała. – Przyszłością Mjanmy musi być pokój, oparty na poszanowaniu godności i praw każdego członka społeczeństwa, każdej grupy etnicznej i jej tożsamości, poszanowaniu państwa prawa i porządku demokratycznego, który pozwala każdej osobie i każdej grupie, nikogo nie wykluczając, wnosić słuszny wkład w dobro wspólne – podkreślił Ojciec Święty.

Papieska Msza Święta na błoniach Kyaikkasan Ground w Rangunie zgromadziła 150 tys. katolików należących do ponad stu grup etnicznych kraju i przybyłych z zagranicy. – Przybyłem jako pielgrzym, aby słuchać i uczyć się od was oraz aby przekazać wam słowa nadziei i pocieszenia – powiedział Franciszek. Wyraził uznanie Kościołowi w Mjanmie, który pomaga najbardziej potrzebującym. Zaapelował do katolików, aby „zasiewali ziarna uleczenia i pojednania” w rodzinach, wspólnotach i w społeczeństwie. Na prośbę birmańskiego Kościoła papiez nie podejmował tematu prześladowanych Rohindżów, poruszył ten wątek dopiero w Bangladeszu.

Na spotkaniu z przedstawicielami Państwowego Komitetu Sangha Maha Nayaka i Najwyższej Rady Mnichów Buddyjskich Sangha Ojciec Święty zauważył: – To ważna okazja do odnowienia i wzmocnienia więzów przyjaźni i szacunku między buddystami a katolikami. Jest to również okazja, by potwierdzić nasze zaangażowanie na rzecz pokoju, poszanowania ludzkiej godności i sprawiedliwości dla każdego mężczyzny i każdej kobiety.

W siedzibie arcybiskupa Rangunu Ojciec Święty spotkał się z 22 biskupami tego kraju. Swoje rozważania skupił wokół trzech słów: uzdrowienie, towarzyszenie i proroctwo. Ostatnim spotkaniem publicznym Franciszka w Mjanmie była Msza w katedrze Najświętszej Maryi Panny w Rangunie z udziałem 5 tys. młodych.

 

Bangladesz

Bangladesz, drugie państwo odwiedzone przez Franciszka, było już miejscem pielgrzymki Jana Pawła II w 1986 r. Obecna wizyta przebiegała pod hasłem „Zgoda i pokój”. W liczącym 160 mln mieszkańców państwie katolików jest zaledwie 350 tys.

Najważniejszymi punktami papieskiej wizyty była Msza Święta w parku Suhrawardy Udyan z udziałem ok. 100 tys. wiernych, spotkania z władzami, wyznawcami różnych religii, z biskupami, księżmi, zakonnikami i grupą 7 tys. młodzieży.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Środa, XXVI Tydzień zwykły - wspomnienie św. Franciszka
Wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci,
bylebym pozyskał Chrystusa i w Nim się znalazł.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter