28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Minął rok: Nadzieja z Chrztu

Ocena: 0
1488

Klamrą zamykającą obchody 1050-lecia chrztu Polski była uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W to święto rok wcześniej Episkopat Polski zapowiedział Jubileusz Chrztu, a w 2016 r. nastąpiło jego uroczyste zamknięcie – połączone z wielka narodową uroczystością przyjęcia Chrystusa za Pana i Zbawiciela.

Główne obchody 1050-lecia chrztu Polski w Poznaniu (fot. ks. Henryk Zieliński / Idziemy)

W marcu w Gnieźnie odbył się X Jubileuszowy Zjazd Gnieźnieński pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”. Poprzedził obchody centralne 1050-lecia, w Gnieźnie i Poznaniu od 14 do 16 kwietnia. Towarzyszyło im posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem Prezydenta RP, który powiedział: „Dziś obchodzimy 1050. urodziny naszego narodu i ojczyzny”.

We Mszy Świętej w katedrze gnieźnieńskiej, celebrowanej w języku łacińskim przez legata papieskiego kard. Pietra Parolina, uczestniczyli niemal wszyscy polscy biskupi oraz przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu na czele. „Bądźcie misjonarzami i świadkami we wszystkich dziedzinach życia” – zaapelował kard. Parolin, przywołując postacie św. Faustyny i św. Jana Pawła II.

W roku jubileuszowym na Jasnej Górze modlił się z nami papież Franciszek, który przyjechał na Światowe Dni Młodzieży. A w październiku miała miejsce Pielgrzymka Narodowa do Rzymu – poprzedzona Wielką Pokutą, również w sanktuarium jasnogórskim.

Obchodom towarzyszyło wiele wydarzeń kulturalnych: powstała pieśń „Gdzie chrzest, tam nadzieja” i film „Mesco dux baptizatur”. Obrady Zgromadzenia Narodowego zwieńczyło wykonanie „Oratorium 966.pl”. Przez cały rok wspólnie z Narodowym Centrum Kultury realizowany był program „1050. rocznica chrztu Polski”: wystawy, koncerty, płyty, filmy, książki.

 

Czytaj także: Wciąż w Europie - Monika Odrobińska

Akt zawierzenia Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata w Łagiewnikach (fot. BP KEP/Marcin Mazur)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter