28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miński Antoni

Ocena: 2.5
2654

Z inicjatywy wiernych w parafii św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim powstała kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu, a wydarzenia modlitewne, m.in. Mińska Pielgrzymka Rowerowa czy Spotkania u św. Antoniego, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

fot. arch. parafi i św. Antoniego z Padwy w Mińsku Maz.

Parafia 13 czerwca będzie obchodzić swoje święto patronalne. Główna Msza św. odpustowa zostanie odprawiona o godz. 12.30. Homilię wygłosi zaproszony gość ks. Dariusz Mikołajczyk SDB, a kazanie będzie nawiązywać do postaci św. Antoniego z Padwy. Po Eucharystii wyruszy procesja ulicami Mińska Mazowieckiego. Podczas odpustu parafialne Stowarzyszenie Rodzin Katolickich będzie sprzedawać chlebki św. Antoniego. Fundusze ze sprzedaży zostaną przekazane na dzieła miłosierdzia.

Każdego trzynastego dnia miesiąca organizowany jest Parafialny Dzień Skupienia w nawiązaniu do wspomnienia liturgicznego oraz na pamiątkę objawień maryjnych z Fatimy. Jest to dzień modlitwy różańcowej w intencji parafian, rodzin, Ojca Świętego. Tego dnia koła różańcowe w kilku określonych godzinach prowadzą wspólnotowy różaniec na głos oraz w ciszy.

Wydarzeniami szczególnymi w historii parafii były uroczyste powitanie relikwii św. Antoniego 14 grudnia 1995 r. i ustanowienie 13 czerwca 1996 r. sanktuarium św. Antoniego z Padwy przez ówczesnego ordynariusza warszawsko-praskiego bp. Kazimierza Romaniuka.

Relikwiarz przedstawiający patrona parafii znajduje się obok tabernakulum. W każdy wtorek odprawiana jest Msza św. wotywna z nowenną do św. Antoniego, z prośbami o jego wstawiennictwo oraz dziękczynieniami.

Zainteresowanie wiernych wzbudza organizowany przez wikariusza ks. Jarosława Bordiuka cykl spotkań ze specjalnie zaproszonym gościem – Spotkania u św. Antoniego. Są to konferencje z możliwością zadawania pytań prelegentowi. Przed wakacjami ma zostać zorganizowane jeszcze jedno wydarzenie z udziałem ks. dr. Marka Dziewieckiego.

Parafianie chętnie odwiedzają kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu. Ustanowienie miejsca adoracji było odpowiedzią na prośby wiernych. W zeszłym roku w kaplicy został przeprowadzony generalny remont (nowa podłoga, ogrzewanie podłogowe, drewniane ławki z klęcznikami, ołtarz i ambonka, tabernakulum, zakrystia, konfesjonał, zamontowana szyba, nowe oświetlenie, wentylacja…).

– Parafia liczy około 11 tys. wiernych. We wspólnocie parafialnej jest spora grupa osób, które codziennie uczestniczą w Mszach św. i korzystają z sakramentów. W czasie pandemii dostrzegam tendencje do odkładania na później organizacji chrztów oraz wzmożoną liczbę pogrzebów – zauważa ks. Janusz. Wierni korzystający z dyspensy od uczestnictwa w Mszach św. mają możliwość przyjęcia Komunii św. poza czasem sprawowania Eucharystii.

Ważną cykliczną inicjatywą jest parafialna Mińska Pielgrzymka Rowerowa. W tym roku jest zaplanowana od 31 lipca do 8 sierpnia, trasa będzie przebiegać z Mińska Mazowieckiego do Wilna. Organizatorzy pielgrzymki od połowy kwietnia 2021 r. przeprowadzają środowe wyprawy rowerowe, aby pątnicy wyrobili sobie jak najlepszą kondycję. – Raz na miesiąc pokonujemy dłuższą trasę, ok. 100 km, odwiedzając podczas przejazdu konkretny kościół lub sanktuarium – mówi ks. Janusz. Podczas tegorocznej edycji zostanie poruszony temat ośmiu błogosławieństw. – Jeśli warunki epidemiczne nie pozwolą na odwiedzenie Wilna, wybierzemy się do sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie – wyjaśnia ksiądz proboszcz.

Pielgrzymce towarzyszy codzienna Eucharystia, jutrznia, rozważanie Słowa Bożego, katecheza i wieczorna kompleta. Podczas jazdy jest czas na indywidualne odmawianie różańca świętego, a na postoju pątnicy modlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia. – W miejscowościach, w których znajduje się świątynia, nawiedzamy Najświętszy Sakrament. Do tej pory chęć pielgrzymowania wyraziło pięćdziesiąt osób, zamierzamy podróżować w kilku grupach – precyzuje ks. Janusz.

Ksiądz proboszcz jest odpowiedzialny za koła różańcowe, Grupę Małżeństw i Akcję Katolicką oraz Grupę Dzieci Pierwszokomunijnych. Ks. Kopczyńskiego wspierają w posłudze duszpasterskiej wikariusze i ksiądz rezydent. Ks. Jarosław Bordiuk zajmuje się służbą liturgiczną, asystą kościelną, kancelarią i katechezą. Ks. Łukasz Lach opiekuje się Ruchem Światło-Życie, przygotowuje do sakramentu bierzmowania, prowadzi kurs przedmałżeński, opracowuje grafik parafialny, służy również w kancelarii. Ks. Kamil Rożnowski formuje Krąg Biblijny, Duszpasterstwo Osób Stanu Wolnego – Grupa 33 – Ruch Wiara i Światło, odpowiada za dorosłych kandydatów do sakramentu bierzmowania. Księża wikariusze uczą również w szkole. A ks. Henryk Zaraś jako rezydent jest nieocenioną pomocą podczas dyżurów w konfesjonale. W parafii posługują także siostry loretanki: s. Marietta uczy w szkole podstawowej, s. Klaudia w liceum, a s. Diana jest zakrystianką.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter