19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Misje odnawiają Kościół

Ocena: 0
4090
– Brak zapału jest największą przeszkodą w działalności misyjnej Kościoła – mówi bp Jerzy Mazur SVD, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji
Z bp. Jerzym Mazurem SVD, przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, rozmawia Irena Świerdzewska


Przyjdź, zobacz, poczuj klimat misji – zachęca w spocie do udziału w Kongresie Misyjnym aktor Radosław Pazura. Kto może uczestniczyć w tym wydarzeniu?


Zaproszenie skierowane jest do dzieci, młodzieży, dorosłych – wszystkich ochrzczonych. Wysłaliśmy zaproszenia do biskupów, arcybiskupów, misjonarzy, kapłanów, sióstr zakonnych, seminarzystów, katechetów. Poprzez diecezjalnych delegatów biskupów ds. misji i dyrektorów Papieskich Dzieł Misyjnych zostały też przekazane do każdej parafii, a do każdej parafialnej rady duszpasterskiej wysłaliśmy materiały. Zaproszenie kierujemy do ludzi, którzy chcą jeszcze bardziej poznać swoje zadanie w Kościele. Bo z natury jest on Kościołem misyjnym. Spotkajmy się 12-14 czerwca w Warszawie.


W jakim celu organizuje się takie kongresy, bo ten jest już IV Krajowym Kongresem Misyjnym?


W roku 2015 przypadają rocznice wydania ważnych dokumentów: 50. rocznica dekretu o działalności misyjnej Kościoła, 40. rocznica adhortacji apostolskiej bł. Papieża Pawła VI Evangelii nuntiandi, 25. rocznica encykliki św. Jana Pawła II Redemptoris missio, 2. rocznica adhortacji papieża Franciszka Evangelii gaudium. Głównymi organizatorami IV Kongresu Misyjnego są Komisja KEP ds. Misji oraz Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce. Chcemy nie tylko upamiętnienia tych rocznic, ale przede wszystkim chcemy na nowo spojrzeć, w jaki sposób te istotne dokumenty misyjne zostały wykorzystane w życiu Kościoła. Przede wszystkim chcemy odnowić entuzjazm misyjny. Jako hasło kongresu wybraliśmy zdanie: „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”. Święty Jan Paweł II mówił o różnych trudnościach zewnętrznych i wewnętrznych, które osłabiły gorliwość misyjną względem niechrześcijan. To winno nas, ludzi wierzących, niepokoić. Paweł VI powiedział, że brak zapału jest największą przeszkodą w działalności misyjnej Kościoła. Kongres ukazać więc ma źródła odnowy misyjnej, przywrócenia jej gorliwości i entuzjazmu. Są nimi radość Ewangelii, Eucharystia, miłość, modlitwa. Modlimy się, by to nastąpiło. Wszyscy dzisiaj potrzebujemy misyjnego przebudzenia. Papież Franciszek mówi o nawróceniu duszpasterskim i nawróceniu misyjnym. Trzeba wyczulić nas na odpowiedzialność za zbawienie drugiego człowieka i ukazać formy realizacji powołania do działalności misyjnej. Jan Paweł II powiedział, że wszyscy ochrzczeni powołani są do świętości i do działalności misyjnej. To nasze powołanie wypływa z chrztu świętego i z przynależności do Kościoła, który – jak powiedziałem – z natury jest Kościołem misyjnym. „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” – to wezwanie Jezus kieruje do wszystkich ochrzczonych, a szczególnie do nas, którzyśmy otrzymali sakrament bierzmowania. Kongres powinien wytyczać nowe kierunki pracy, przypomnieć, uwrażliwić, zachęcić, zapalić do jeszcze większego zaangażowania się na rzecz wielkiego dzieła misyjnego.


Jak Kongres będzie przebiegał? Słychać zapowiedzi, że do organizatorów zgłosiło się już bardzo dużo młodych ludzi, jaki będzie ich udział?

Kongres będzie trwał trzy dni. W pierwszym dniu odbędą się głównie wykłady z udziałem kard. Fernanda Filoniego, prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Oczekujemy, że Kongres da odpowiedź, dlaczego tak ważne są misje Ad Gentes i dlaczego mamy je wspomagać. Referat „Odpowiedzialni za misje” wygłosi abp Henryk Hoser SAC, w sobotę 13 czerwca o godz. 8.30 będzie można ten referat usłyszeć w Radiu Maryja. Bp Jan Piotrowski powie o „Animacji i współpracy misyjnej”. Nowością części naukowej jest panel dyskusyjny „Odnowić zapał misyjny”. Praca w dziesięciu grupach, z udziałem kapłanów, sióstr zakonnych i osób świeckich, doprowadzić ma do wytyczenia drogi pracy dla nas wszystkich. Będziemy starali się odpowiedzieć na pytania, jak umisyjnić struktury Kościoła w Polsce, jak integrować środowiska misyjne, jak powinna wyglądać problematyka misyjna w przygotowaniu do kapłaństwa. Będziemy mówić o roli osób konsekrowanych w służbie misjom, roli misjonarzy świeckich, rodzin wolontariuszy, misyjności w ruchach i stowarzyszeniach kościelnych, roli katechezy w kształtowaniu świadomości misyjnej. Także o zapleczu finansowym i materialnym misji. Część naukowa ma nam dać bogaty materiał, z którego będziemy w przyszłości korzystać, udział w niej zgłosiło ponad 500 osób. Na zakończenie pierwszego dnia, 12 czerwca o godz. 18, w katedrze św. Floriana abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, odprawi Mszę św. i wygłosi homilię, a kończący Eucharystię Apel Jasnogórski z rozważaniem bp. Adama Szala będzie transmitować TV Trwam. Eucharystię następnego dnia, 13 czerwca o godz. 18 na pl. Grzybowskim w Warszawie, będzie sprawował kard. Fernando Filoni, homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz.


Na czym będą polegać stacje kongresowe?


To nasza nowość: trzy stacje zaplanowane na 13 czerwca. Dzieci spotkają się na Torwarze, młodzież – u księży salezjanów w bazylice przy ul. Kawęczyńskiej, dorośli – w kościele na pl. Grzybowskim. Na trzy tygodnie przed Kongresem mamy 4 tys. zgłoszonych dzieci, ponad 1,2 tys. ludzi młodych, ponad 1 tys. osób dorosłych. Zgłoszenia wciąż napływają. Każda stacja ma swój program. Dzieci zobaczą musical „Jonasz”, młodzież wysłucha koncertu Darka Malejonka, dorośli obejrzą filmy misyjne. Na każdej ze stacji wystąpią misjonarze jako świadkowie misji Ad Gentes na wszystkich kontynentach. Stacje mają pokazać, jak włączyć się w wielkie dzieło misyjne poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień, drobne ofiary materialne, informację. Dzisiaj na dziennikarzach spoczywa obowiązek rzetelnego informowania o życiu ludzi na terenach misyjnych, o problemach prześladowanego Kościoła. Ta informacja też pobudza ludzi wierzących do pomocy tym, którzy pracują na misjach.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter