16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Misjonarki z Zielonki

Ocena: 0
1408

Swoją obecnością wrosły w krajobraz podwarszawskiej Zielonki. Jakie inicjatywy dominikanki misjonarki podejmują wraz z lokalną społecznością?

fot. arch. Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi

 Kolędnicy misyjni przy parafi i św. Jerzego w Zielonce.
Od lewej s. Gabriela Chodzińska, s. Katarzyna Jankowska, s. Samuela Nekało

W 1935 r. Dominikanki Misjonarki Jezusa i Maryi utworzyły Dom Matki Bożej Różańcowej przy ul. Sienkiewicza w podwarszawskiej Zielonce, gdzie przeniosły z Warszawy zarząd i nowicjat.

Obecny kapelan sióstr, ks. prał. Mieczysław Stefaniuk, przypomina, że dominikanki odegrały ważną rolę w czasie okupacji niemieckiej. – Wielu mieszkańców Zielonki znalazło schronienie w domu zakonnym. Dlatego powstał silny związek sióstr z miejscową ludnością – opowiada duchowny.

Aktualnie dominikanki również wpływają na losy lokalnej społeczności. S. Róża OP jest wśród mieszkańców najbardziej znaną siostrą. Zajmuje się działalnością charytatywną. – Zainicjowała akcję kupna gruntu i budowy małego domu dla ubogiej rodziny w Tłuszczu. Znalazła sporą grupę darczyńców, którzy pomogli. Rodzina mieszka w nowym miejscu od dwóch lat – opowiada ks. Stefaniuk.

 


MISYJNY ŻAR

Dominikanki Misjonarki, zgodnie z charyzmatem, angażują się także w inicjatywy misyjne. S. Dominika OP, misjonarka z Boliwii, która z powodów zdrowotnych wróciła do Polski, przyjęła zadania koordynatorki pomocy dla Ukrainy. – Jestem w stałym kontakcie z dominikankami z ukraińskiego Fastowa. Organizuję i rozdzielam pomoc – wyjaśnia.

S. Karola OP jest katechetką w Szkole Podstawowej nr 2 w Zielonce. Prowadzi dla dzieci katechezy o tematyce misyjnej. – W okresie Bożego Narodzenia opiekuję się grupą Kolędników Misyjnych w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce. Najmłodsi przygotowują minijasełka. W strojach kolędniczych wędrujemy po osiedlach Zielonki. Plan odwiedzin jest wcześniej zapowiadany w ogłoszeniach parafialnych. Kolędnicy idą od drzwi do drzwi. Jeśli ktoś wpuści nas do mieszkania, przedstawiamy program artystyczny – relacjonuje s. Karola. Po kolędowaniu wybrana grupa rodziców z dziećmi zawozi zebrane fundusze na projekty misyjne do siedziby Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie.

Aktywnie działa również s. Bernadetta OP, która koordynuje m.in. Apostolat Maryjny Rodzin przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce. – Istnieją dwie grupy. Uczestnictwo we wspólnocie nie jest absorbujące. Wystarczy tylko raz w miesiącu odebrać kapliczkę z figurką Maryi od innej rodziny. Przechodzi ona z domu do domu. Akcja dokonuje się w obrębie grupy dwudziestu rodzin. Każda z nich gości Matkę Najświętszą przez dwa dni w miesiącu – opisuje s. Bernadetta.

W sąsiedniej parafii św. Jerzego w Zielonce s. Katarzyna Jankowska OP zajmuje się grupą misyjną Iskierki Bożego Miłosierdzia. – Spotykamy się raz w miesiącu w naszym domu zakonnym. Grupa liczy około piętnaściorga dzieci od II do VIII klasy szkoły podstawowej. Bierzemy udział m.in. w „Adopcji Serca”, czyli zaadoptowaniu jednego dziecka z Afryki. Zbieramy dla niego pieniądze na rok nauki. Jest to ok. 80 zł miesięcznie. Środki pozyskujemy ze sprzedaży ciast i napojów w parafialnej kawiarence „U św. Jerzego” – opowiada. Iskierki działają wspólnie z Redemptoris Missio w ramach inicjatywy „Opatrunek na ratunek”. – W akcji biorą udział dzieci z różnych szkół w Zielonce. Przesyłamy bandaże, które trafiają do przychodni i szpitali misyjnych – dodaje s. Katarzyna.

Dominikanki angażują się w organizowany corocznie Bal Wszystkich Świętych dla dzieci i ich rodzin. – Rozpoczyna się modlitwą różańcową w kaplicy klasztoru. W 2022 r. przeszliśmy w uroczystej procesji z relikwiarzami przez Zielonkę. Dzieci niosły relikwie sześciorga świętych. Zakończyliśmy marsz w Szkole Podstawowej nr 4 w Zielonce. Tam odbył się bal z zabawami i poczęstunkiem. Brało w nim udział około stu dzieci z Zielonki wraz z rodzicami – przybliża akcję s. Bernadetta.

S. Halina OP uzupełnia, że dominikanki modlą się za misje i powołania misyjne. Raz w miesiącu w kaplicy odprawiana jest Msza święta w tej intencji, a różaniec i adoracja odbywają się co tydzień. – Jako siostry należymy do Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Zanosimy modlitwy w intencjach dzieła, czyli o owocność misji. Mamy zwyczaj, że w uroczystość Objawienia Pańskiego każda z sióstr losuje intencję misyjną na cały rok. Modlimy się też za placówki sióstr dominikanek misjonarek za granicą – zapewnia s. Halina.

Spośród osób uczęszczających do kaplicy sióstr wiele należy do Żywego Różańca. Obecnie przy klasztorze działa pięć kół różańcowych, cztery żeńskie i jedno męskie. – Ich celem jest modlitwa w intencji Kościoła, misji oraz umocnienia duchowego rodzin. W drugą niedzielę miesiąca następuje wymiana tajemnic różańcowych. Jest to też czas na spotkanie formacyjne. Pogłębiamy wiedzę o Matce Najświętszej – wyjaśnia s. Katarzyna Wypyszyńska OP. Członkowie kół różańcowych regularnie wpłacają dowolną składkę na wybrane wspólnie dzieło. Przekazują środki na przykład na utrzymanie kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter