24 listopada
piątek
Flory, Emmy, Chryzogona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Misjonarze od Krzyża

Ocena: 0
189

Najbardziej znani są z duszpasterstwa w kościele św. Krzyża w Warszawie. Zasług dla Polski i dla Kościoła mają jednak więcej. Mija właśnie 400 lat trwania charyzmatu św. Wincentego à Paulo, zgodnie z którym żyją

fot. Irena Świerdzewska / Idziemy

W Polsce księży misjonarzy jest 250. Pracują w różnych miejscach, ale najbardziej znanym z nich jest bazylika Świętego Krzyża w Warszawie. Z niej od 21 września 1980 r. transmitowana jest w Polskim Radiu coniedzielna Msza Święta. Ale sława tej świątyni sięga czasów znacznie wcześniejszych. W niej księża misjonarze rozpoczęli przed trzystu laty Gorzkie Żale i stąd rozszerzyły się one na cały kraj. Do tej świątyni ciągną turyści z całego świata, choćby ze względu na spoczywające w niej serca Fryderyka Chopina.

 

Góra Miłosierdzia

Moment, w którym księża misjonarze pojawili się w Polsce, był szczególny – na krótko przed szwedzkim potopem. W 1651 r., na prośbę królowej Ludwiki Marii Gonzagi, żony Jana Kazimierza, przysłał ich do Warszawy sam św. Wincenty à Paulo. Objęli niewielki, murowany kościół św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Tamta świątynia, zniszczona przez Szwedów, została za zgodą biskupa rozebrana, a księża misjonarze postawili w tym miejscu nową, która stoi do dziś. – Przy kościele św. Krzyża powstał dom misjonarski, skąd księża wyjeżdżali na misje i rekolekcje – opowiada ks. Piotr Rutkowski CM.

Misjonarze od początku prowadzili w stolicy intensywną działalność, zgodnie z charyzmatem zgromadzenia, który zakłada naśladowanie Chrystusa przez głoszenie Ewangelii zwłaszcza ubogim oraz pracę formacyjną wśród duchowieństwa i kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. W okresie przedrozbiorowym i po rozbiorach, zgromadzenie prowadziło ponad połowę wszystkich seminariów duchownych w Polsce.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (623), 10 września 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 września 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły