16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Misyjny bukiet

Ocena: 0
2811

Troskę o powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego w młodych Kościołach na terenach misyjnych stawia w centrum Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła – jedno z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych.

Bez obecności lokalnych kapłanów nie można bowiem mówić o prawdziwym wzroście miejscowego Kościoła.

Od ponad 120 lat PDPA duchowo i materialnie wspiera kształcenie i formację seminarzystów oraz kandydatów do zgromadzeń zakonnych w krajach misyjnych, a także pomaga w budowie i wyposażaniu seminariów oraz domów formacyjnych na misjach. Otacza opieką blisko osiemset seminariów (ok. 75 tys. seminarzystów) oraz 6,5 tys. nowicjuszy i nowicjuszek zakonnych.

Wobec ogromu potrzeb ewangelizacyjnych, PDPA w Polsce pragnie poruszyć jak najwięcej serc, aby żadne powołanie w krajach misyjnych nie zostało utracone. W dniu 1 października 2013 r. – we wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji – rozpoczęła się ogólnopolska akcja AdoMiS, czyli Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. PDPA otacza opieką wszystkie seminaria i nowicjaty na terenach misyjnych, a od czterech lat w sposób szczególny dwa seminaria wyższe: św. Jana Marii Vianneya w diecezji Moramanga na Madagaskarze, gdzie do kapłaństwa przygotowuje się 50 kleryków, oraz św. Augustyna w diecezji Iquitos w Peru – 22 kleryków.

 

W adopcję można włączyć się poprzez:

1. Codzienną modlitwę za adoptowanych seminarzystów;

2. Wybór formy pomocy finansowej:

  • adopcja jednorazowa – dowolna suma wpłacona jednorazowo po zapoznaniu się z ideą AdoMiS,
  • adopcja stała – zadeklarowana składka miesięczna indywidualna lub grupowa,
  • adopcja indywidualna – indywidualna wpłata od osób, które są z nami w stałym kontakcie oraz od osób, które docierają do nas poprzez folderki i stronę www; adopcję indywidualną podejmują m.in. kapłani,
  • adopcja grupowa – zadeklarowana składka miesięczna wspólnoty lub grupy znajomych; adopcji grupowej podejmują się m.in. koła kleryckie oraz róże różańcowe, które są najliczniejsze w diecezji tarnowskiej.

Celem akcji AdoMiS jest stworzenie rodziny osób, która wspólnie przychodzą z pomocą przyszłym kapłanom i osobom konsekrowanym. Mogą się do niej włączyć wszyscy – poszczególne osoby, ale także grupy parafialne, wspólnotowe czy koleżeńskie.

Na seminaria w Peru i na Madagaskarze PDPA przekazało w 2015 r. prawie 60 tys. dolarów (w tym na Madagaskar ponad 48 tys. 300 dolarów, a do Peru ponad 9600 dolarów). W 2016 r. ofiary wzrosły i przekraczają już 60 tys. dolarów. Wszystko to jest darem ofiarodawców zaangażowanych w akcję AdoMiS.

Od roku 2015 do akcji AdoMiS dołączyła inicjatywa „Misyjny Bukiet”. Jest to propozycja skierowana do księży diakonów, sióstr zakonnych i zakonników składających śluby oraz do nowożeńców i jubilatów. Zachęcają oni swoich gości, aby kwotę przeznaczoną na zakup kwiatów przekazali na wsparcie misyjnych seminarzystów. Jest to wyraz wdzięczności za dar kapłaństwa, małżeństwa, powołania oraz za dar życia. Zaproszeni goście kwotę przeznaczoną na kwiaty mogą włożyć do przygotowanej specjalnie na tę okazję koperty lub puszki. Gestowi temu towarzyszy modlitwa za seminarzystów, którzy w krajach misyjnych przygotowują się do kapłaństwa, za nowicjuszy i nowicjuszki.

Kwiaty więdną, a ofiara – zarówno duchowa, jak i materialna – jest wielkodusznym wsparciem na drodze do realizacji powołania.

 

PAPIESKIE DZIEŁA MISYJNE
Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9
01-015 Warszawa
tel. 22 838 29 44

pdpa@missio.org.pl
www.adomis.missio.org.pl

Konto bankowe: PKO BP SA I/0 Warszawa 72 1020 1013 0000 0102 0002 7169

Idziemy nr 41 (575), 9 października 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter