29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Młodzi w Warszawie

Ocena: 0
2108

Przyjechaliśmy, żeby zobaczyć kraj św. Jana Pawła II i św. Faustyny, ziemię miłosierdzia – mówią pielgrzymi ŚDM, których 12 tys. gościło w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej.

Goście z USA przed kościołem Nawrócenia św. Pawła

– Mieliśmy przesiadki w Nowej Kaledonii, Tokio i Paryżu – wymienia Ekense Ikaï z maleńkiej Wallis i Futuny. Pielgrzymi lecieli stamtąd aż 36 godzin.

Goście z Palestyny mieli bliżej, ale to nie znaczy, że łatwiej. – Mamy ograniczony dostęp do lotnisk, jest bardzo dużo check-pointów, trudno wydostać się z kraju – wyjaśnia George Kheder. – Ale chcemy pokazać światu, że w Palestynie są chrześcijanie, choć tylko 2 proc. – dodaje jego kolega Raed Diab.

Jedna z Chinek goszczących w parafii św. Wacława w połowie zdania prosi o wyłączenie dyktafonu. I zniżonym głosem dodaje, że w Chinach nie ma wolności religijnej. To jedyny komentarz do obecności na Światowych Dniach Młodzieży.

Do Warszawy zjechał się Kościół powszechny. W całej swej różnorodności.

 

Rodzinne przyjęcie

Gości z dalekiej Polinezji przyjęła parafia katedralna na Pradze. To na nich skupiał się wzrok wszystkich, gdy w środę rano ubrani w bajecznie kolorowe stroje, prezentując tradycyjne tatuaże na nogach i rękach, wkroczyli do katedry św. Floriana na wspólną Mszę Świętą.

– Musieliśmy przyzwyczaić się do zimna i do wędrówek na długie dystanse, bo nasza wysepka jest naprawdę malutka – opowiada Ekense.

Dwóch spośród 46-osobowej grupy przybyszów z Waliis i Futuny ugościli państwo Marzena i Piotr Łukasikowie, którzy noszą już piękne naszyjniki z muszelek otrzymane od gości. – Nasza córka była na ŚDM w Kolonii. Bez zastanowienia więc zdecydowaliśmy, że przyjmiemy pielgrzymów, choć nie zdawaliśmy sobie sprawy, z tak egzotycznego kraju. A goście są przesympatyczni, kolorowi, weseli – mówią państwo Łukasikowie po Mszy w katedrze. – Mąż akurat miał urlop. Ja wzięłam specjalnie dwa dni wolnego. Staram się, żeby zawsze wieczorem zjedli coś ciepłego, bo u nich jest wtedy pora obiadowa. Czytałam w internecie, że jedzą głównie mięso, owoce i ryby, więc tak staram się gotować. Ale omlety też bardzo im smakowały – cieszy się pani Marzena.

– Jesteśmy rodziną czteroosobową, teraz mamy dodatkowe cztery osoby i jest świetnie. Od pierwszych minut nadajemy na tych samych falach – mówi Elżbieta Ślusarz, która przyjęła gości z Trynidadu i Tobago. – Oni są bardzo otwarci na Boga, to u nich takie radosne i naturalne – dodaje jej córka Ania. Opowiadają o wspólnej modlitwie dziękczynnej na koniec dnia. – Modliliśmy się po polsku i po angielsku. Kiedy widzi się młodych ludzi kierujących się tak pozytywnymi emocjami i wartościami, to wydaje się, że świat będzie piękny – podkreśla pani Elżbieta.

 

Wyjątkowe ŚDM

– Przyjechaliśmy doświadczyć Bożego Miłosierdzia – mówi ich gość, Johnathan Steele. Zamierza zostać księdzem i jednym tchem wymienia związanych z Polską świętych: Jana Pawła II, Maksymiliana Kolbego, Edytę Stein, Faustynę Kowalską.

– Te Światowe Dni Młodzieży są wyjątkowe, bo jesteśmy w ziemi św. Jana Pawła II – podkreśla Emmanuel Kwesi Bissue z Ghany. Był już na ŚDM w Kolonii, Madrycie i Rio. – Każdy przynosi nowe doświadczenia, nowe miejsca, pojawiają się nowi ludzie. Możemy zobaczyć, jak piękna jest wiara. To bardzo ważne dla każdego młodego katolika – zaznacza.

– Poznaję ludzi, którzy żyją bardzo blisko Jezusa i ładuję akumulatory – mówi Krystyna Sanko z Białorusi, uczestniczka Kongresu Młodzieży Polonijnej.

– Tutaj możemy zobaczyć, że Kościół katolicki to coś więcej niż moja świątynia, moja parafia. Że to ogromna wspólnota – dodaje Anderson da Slilva z Brazylii.

A Viviana Mabel Fernandez Lavia z 39-osobowej grupy z centralnej Argentyny liczy, że Ojciec Święty w Krakowie powtórzy to, co powiedział w Rio: że mamy „robić raban”.

 

Koncert na pl. Piłsudskiego

Oficjalnym powitaniem pielgrzymów ŚDM, którzy przybyli do obu warszawskich diecezji był czwartkowy koncert „Wiara, Nadzieja, Miłość”, który transmitowała telewizja Polsat. Na ogromnej scenie, którą ustawiono na pl. Piłsudskiego, wystąpiło ponad 200 artystów, wśród nich Piotr Cugowski, Janusz Radek i Muniek Staszczyk z repertuarem warszawskim – nawet dostojni goście jak kard. Nycz i abp Hoser nucili znane piosenki o stolicy. Było kilka chórów, Zbigniew Wodecki i Piotr Rubik, przy którego kompozycjach młodzi bawili się szczególnie dobrze – do późnej nocy.

Koncert na pl. Piłsudskiego

Wcześniej goście odwiedzali stołeczne muzea. Największą popularnością cieszyło się Muzeum Powstania Warszawskiego. – Niektóre osoby z naszej grupy po wizycie tutaj się popłakały – mówi Daria Twardowska, wolontariuszka opiekująca się mieszkającą w Grabowie grupą z Dominikany. Szesnastolatka specjalnie w tym celu nauczyła się hiszpańskiego.

– Mamy w naszej parafii polskiego księdza, więc wiedziałam trochę na temat historii Polski. Słyszałam o sytuacji z nazizmem i komunizmem, ale nie podejrzewałam, jak ciężkie to były dla was doświadczenia – mówi Sonia Juante z Dominikany.

– Jedna z osób z naszej grupy powiedziała, że musi w szkole wytłumaczyć swojej pani od historii, jak to naprawdę było – opowiada Katarzyna Wójcik z parafii Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników, opiekunka grupy Amerykanów z bazy wojskowej Fort Bragg z Karoliny Północnej. – Kiedy byliśmy w MPW, pielgrzymi zbierali wszystkie informacje po angielsku. Będą uczyli w Stanach polskiej historii. To imponujące – mówi Kasia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter